Szukaj

Potwierdzone zostały pozytywne wyniki innowacyjnej terapii raka piersi

Podziel się
Komentarze0

St. Gallen - 29 marca 2011 r.: Członkowie międzynarodowej grupy badawczej TARGIT (ang. TARGeted Intraoperative radioTherapy) spotkali się w celu wymiany równoległych protokołów dotyczących celowanej radioterapii śródoperacyjnej z użyciem pojedynczej dawki. Spotkanie miało miejsce 17 marca podczas interaktywnego forum badania TARGIT-A , prowadzonego przez profesora Michaela Bauma z University College w Londynie, podczas Międzynarodowej Konferencji Raka Piersi w St. Gallen (16–19 marca 2011r.).


TARGIT - radioterapia z użyciem pojedynczej dawki znacząco polepsza jakość życia pacjentek


Metoda TARGIT, jako rewolucyjny sposób leczenia wczesnego stadium raka piersi z użyciem pojedynczej dawki, może potencjalnie skracać czas trwania radioterapii pooperacyjnej lub, w wybranych przypadkach, całkowicie ją zastępować. Rezultaty badania wykazujące skuteczność metody TARGIT zostały rok temu opublikowane w czasopiśmie The Lancet, wywołując duże zainteresowanie na całym świecie. Obecnie, wyniki dodatkowych, międzynarodowych badań naukowych potwierdziły korzystny wpływ tej metody na poprawę jakości życia, jak i jej pozytywne efekty kosmetyczne.

Oszczędzająca operacja piersi u pacjentek we wczesnym stadium raka piersi stanowi obecnie standard kliniczny w Europie oraz w wielu innych częściach świata. Ponadto, ulepszenie wczesnej diagnostyki oraz wprowadzenie nowych metod radioterapii pozwala na skuteczniejsze, lepiej dostosowane pod względem ryzyka leczenie. W czerwcu 2010r. wyniki badania TARGIT-A zostały opublikowane w uznanym czasopiśmie medycznym The Lancet.

Badanie porównywało skuteczność celowanej radioterapii śródoperacyjnej loży guza w pojedynczej wysokiej dawce (wykorzystującą system INTRABEAM®), z pooperacyjną, trwającą do 6 tygodni konwencjonalną radioterapią z pól zewnętrznych. W centrum zainteresowania znalazły się skuteczność i bezpieczeństwo zapobiegania miejscowym nawrotom raka. „Badanie wykazało, że u wybranych pacjentek z wczesnym rakiem piersi, radioterapia w pojedynczej dawce z użyciem systemu INTRABEAM® stanowi alternatywę wobec tradycyjnej radioterapii z pól zewnętrznych, która wymaga do 30 wizyt u radioterapeuty” powiedział dr Jayant Vaidya, wykładowca chirurgii sutka i onkologii na University College w Londynie oraz główny autor publikacji w The Lancet. „Wyniki zastosowania radioterapii śródoperacyjnej z użyciem pojedynczej dawki wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród specjalistów na całym świecie.”

Dodatkowe analizy, wykonywane od momentu publikacji wyników badania TARGIT-A w czerwcu 2010 r., potwierdziły poprawę jakości życia i korzystne efekty kosmetyczne dzięki zastosowaniu metody TARGIT z użyciem systemu INTRABEAM®. Badanie ankietowe, dotyczące poprawy jakości życia, zostało zapoczątkowane przez profesora Frederika Wenza z University Medical Centre w Mannheim, przewodniczącego niemieckiej grupy badawczej TARGIT. Profesor Wenz przeprowadził ankietę wśród swoich pierwszych 123 pacjentek objętych badaniem TARGIT-A w Mannheim, dwa lata po operacji. „U pacjentek poddawanych radioterapii metodą TARGIT z użyciem pojedynczej dawki promieniowania, występował znacznie mniejszy ból po oszczędzającej operacji piersi. Terapia celowana z użyciem systemu INTRABEAM® jest znacznie łagodniejsza dla otaczających tkanek i narządów. Ma to również pozytywny wpływ na proces gojenia, a pacjentki odczuwają ogromną ulgę psychiczną i fizyczną", powiedział profesor Wenz.


Korzyści płynące z zastosowania metody TARGIT są wieloaspektowe, ponieważ śródoperacyjna radioterapia z użyciem jednej dawki polepsza również ostateczne efekty kosmetyczne, co potwierdza dr Mohammed Keshtgar z Royal Free Hospital and University College w Londynie, który prowadzi badania dotyczące rezultatów kosmetycznych: „W porównaniu z tradycyjną trwającą do 6 tygodni radioterapią, rezultaty kosmetyczne były znacznie lepsze u pacjentek poddawanych śródoperacyjnej radioterapii z użyciem pojedynczej dawki.

Przebarwienia skóry występują rzadziej, ponieważ dawka promieniowania podawana jest z wnętrza piersi przy użyciu systemu INTRABEAM®.” Dr Vaidya, jeden z głównych badaczy zaangażowanych w projekt TARGIT-A dodał: “Istotne znaczenie ma również fakt, że metoda TARGIT oferuje znaczące korzyści ekonomiczne. Sprzęt jest przenośny i może być zainstalowany w standardowej sali operacyjnej bez kosztownej i złożonej ochrony przeciw promieniowaniu.” Ponadto, pacjentki oszczędzają czas i pieniądze związane z częstymi i długimi podróżami do najbliższego centrum leczenia raka, ponieważ tradycyjna radioterapia trwa kilka tygodni.


”W przyszłości planujemy zastosować tę nowa technologię w grupach ryzyka raka piersi, w obszernym zestawie protokołów dostosowanego ryzyka, tak aby wszystkie kobiety z operacyjnym rakiem piersi miały dostęp do bezpiecznego i wygodniejszego leczenia metodą TARGIT", powiedział Michael Baum, brytyjski onkolog, emerytowany profesor chirurgii w University College w Londynie oraz przewodniczący badania TARGIT. “Podanie pojedynczej dawki promieniowania z użyciem systemu INTRABEAM® może potencjalnie stać się nowym standardem w leczeniu raka piersi na świecie.”

W badaniu TARGIT-A uczestniczyło 28 ośrodków terapeutycznych w 9 krajach (Niemcy, UK, USA, Kanada, Australia, Szwajcaria, Włochy, Dania i Polska). Celowana radioterapia śródoperacyjna jest dostępna w 5 ośrodkach leczenia raka piersi. „Śródoperacyjne podanie pojedynczej dawki promieniowania, po którym następuje skrócone naświetlanie zewnętrzne powodowało zmniejszenie o połowę wartości oczekiwanego wskaźnika nawrotu", powiedział dr Vaidya. „Ta metoda terapeutyczna została już włączona do praktyki klinicznej na całym świecie”.

TARGIT: Szpitale w Polsce (* Uczestnicy badania TARGIT-A):

Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie - Gliwice
Uniwersytet Medyczny - Lublin*
Zachodniopomorskie Centrum Onkologii - Szczecin
Instytut Matki i Dziecka - Warszawa
Wojwódzki Szpital Specjalistyczny - Wrocław


O TARGIT

Od 1996 roku międzynarodowa grupa badawcza TARGIT zajmuje się badaniem nowej metody radioterapii w leczeniu raka piersi, która ogranicza leczenie do jednej frakcji podczas zabiegu operacyjnego. W ten sposób zaatakowane przez nowotwór tkanki w loży pooperacyjnej zostają naświetlone od środka. Do tego celu stosuje się system radioterapii INTRABEAM® firmy Carl Zeiss. Badanie testuje, czy pojedyncza dawka może zmniejszyć ryzyko nawrotu raka w zaatakowanej przez nowotwór piersi tak skutecznie jak tradycyjnie stosowana metoda wymagająca 3-6 tygodni naświetlań. Losowo wybrana połowa kobiet biorących udział w badaniu otrzymuje tradycyjnie stosowaną metodę radioterapii, podczas gdy druga połowa jest poddawana terapii śródoperacyjnej. Wyniki badania zostały zaprezentowane podczas corocznego zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO) w Chicago w dniach 4-8 czerwca 2010r.

W celu uzyskania dodatkowych informacji, zapraszamy na stronę: www.targit-research.org lub www.targit.org.uk

Komentarze do: Potwierdzone zostały pozytywne wyniki innowacyjnej terapii raka piersi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz