Szukaj

Premiera światowa: robot wykonuje ablację macicy!

Podziel się
Komentarze0

Pilotowany przez chirurgów, pewien robot po raz pierwszy zrealizował we Francji ablację macicy drogą waginalną. Mimo powodzenia operacji i widocznego bezpieczeństwa dla pacjentek, cena maszyny – ponad 1 000 000 euro – może naprawdę zahamować jej rozpowszechnienie.



Po inauguracji laserowego skalpela zdolnego do operacji mózgu, oto inna niesamowita nowość w dziedzinie chirurgii, premiera światowa tym razem, która miała miejsce w szpitalu CHRU w Lille, we Francji. Pewien robot po raz pierwszy dokonał usunięcia macicy... przy jednoczesnej pomocy ekipy ginekologów z centrum szpitalnego, w skład której weszli profesorowie Michel Cosson, Pierre Collinet iJean-Philippe Lucot.

Mimo że traumatyzująca dla kobiet, ablacja macicy, nazywana również histerektomią, jest interwencją często przeprowadzaną, a więc sama w sobie nie jest premierą. Pozwala ona przede wszystkim odpowiedzieć na problemy ginekologiczne, takie jak endometrioza, wielkie krwotoki, czy też jeszcze obecność włókniaków albo nowotworów na poziomie macicy albo jajowodów.

Trzy techniki pozwalające na ablację macicy

Jeśli więc nawet usunięcie macicy jest możliwe (ponieważ jej rola w reprodukcji nie czyni jej niezbędną dla przeżycia naszego ciała), to natomiast, sama interwencja może stanowić poważne zagrożenie dla pacjentek. To właśnie dlatego w tym przypadku, tak samo jak w całej dziedzinie chirurgicznej, są opracowywane coraz mniej inwazyjne i coraz bardziej bezpieczne techniki.

Aktualnie, istnieją i są używane z podobną częstotliwością trzy chirurgiczne techniki histerektomii.

Pierwsza, drogą brzuszną, jest najbardziej inwazyjna, ponieważ wymaga wielkiego nacięcia w dole brzucha. Druga technika, drogą laparoskopową, jest mniej ryzykowna, ponieważ polega ona na wprowadzeniu kamery oraz narzędzi chirurgicznych do jamy brzucha poprzez małe nacięcia wykonane pod pępkiem i po bokach brzucha. A w końcu, drogą waginalną, czyli ta, zastosowana w tej premierze światowej, jest techniką najmniej ryzykowną, ponieważ nie wymaga ona żadnego nacięcia i nie pozostawia dzięki temu po sobie żadnej widocznej blizny.


Robot o oczach rysia i o palcach wróżki…

W ten sposób, histerektomia może być praktykowa szybciej, a interwencja przysparza generalnie mniej cierpień pacjentkom. Poza tym, zagrożenia pooperacyjne są ograniczone, wraz z mniej częstymi przypadkami zapalenia żył oraz z zatorów.


Długość hospitalizacji oraz rekonwalescencji są również zredukowane o połowę w stosunku do następstw operacji chirurgicznej bardziej konwencjonalnej. Mimo że jest idealna, to technika ta może zostać skomplikowane przez dostęp przez zwężone drogi naturalne.

Zastosowanie robota chirurgicznego, nazwanego Da Vinci S, przekracza te ograniczenia, przynosząc chirurgom precyzję oraz niewiarygodną manewrowość.

Wyposażony w endoskop rejestrujący obrazy w trzech wymiarach (pozwalający na percepcję głębi), w HD i w dziesięciokrotnym powiększeniu; a także w zmechanizowane szczypce o najwyższej jakości technologicznej, robot ten jest posłuszny najmniejszym gestom i czynnościo chirurga, który siedzi, jeśli chodzi o niego, wygodnie przed ekranem binokularnym, w odległości kilku kroków od pacjentki.

W kierunku generalizacji zastosowania robota?

Dzięki zastosowaniu "nadgarstków" o bardzo dobrej jakości "stawów", lekarz może wykonywać gesty, które zostaną zinterpretowane oraz przetworzone przez robota w mikroruchy wykonywane przez szczypce.

Sprawność chirurga jest więc pomnożona, tym bardziej, że możliwości gestów, jakie robot może wykonywać, jest o wiele większa niż możliwości ręki ludzkiej. Bezpieczeństwo pacjentki jest więc jeszcze większe, a to dzięki osłabieniu możliwości ewentualnego trzęsienia rąk u chirurga.

Powodzenie tej światowej premiery może poprowadzić do progresywnej generalizacji techniki. Jednakże, wszystkie kobiety, których dotyczy histerektomia, nie skorzystają prawdopodobnie z dobrodziejstw tej techniki, ponieważ robot ten jest drogi i nie ma go jeszcze we wszystkich szpitalach francuskich.

Jego koszty, ponad 1 milion euro, z pewnością są tego przyczyną. Poza tym, jego czas używania w ginekologii jest ograniczony, ponieważ urządzenie to jest dzielone między wiele jednostek chirurgicznych, z których wszystkie są szczęśliwe, że mają go do dyspozycji.

Komentarze do: Premiera światowa: robot wykonuje ablację macicy!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz