Kobiety, które są w ciąży lub które próbują zajść w ciążę i suplementują kwas foliowy powinny wiedzieć, że wystawianie się na promienie UV może obniżać poziom kwasu folianów w ich organizmie.
Kwas foliowy doskonały dla ciężarnych
Profesor Michael Kimlin i dr David Borradale wykonali badania na 45 młodych, zdrowych kobietach w wieku od 18 do 47 lat. Okazało się, że u kobiet wystawionych na promienie słoneczne poziom kwasu foliowego w organizmie zmniejszył się o 20 proc. „Kwas foliowy zmniejsza ryzyko poronienia, a także ryzyko pojawienia się defektów u płodu. Aby zapobiec tego typu sytuacjom, kobieta powinna przyjmować 500 mikrogramów kwasu dziennie.” – dodaje Kimlin.
Zobacz również:
Opalanie nie sprzyja ciężarnym i chcącym zajść w ciążę
Profesor jest pierwszym naukowcem, który starał się zbadać związek między promieniami UV a redukcją kwasu foliowego. Badania zdecydowanie wykazały, ze kobiety, które są wystawione na promienie słoneczne mają o wiele niższy poziom kwasu foliowego niż jest rekomendowany dla kobiet pragnących zajść w ciążę. Kimlin twierdzi także, że w największej grupie ryzyka są kobiety, które spędzają czas na słońcu w południe, kiedy promienie są najbardziej szkodliwe”.
Czym jest kwas foliowy i jakie są jego źródła?
Kwas foliowy to witamina B niezbędna dla kobiet w ciąży i dla kobiet planujących dziecko. Kwas foliowy można znaleźć we wszystkich zielonolistnych warzywach np. w szpinaku. Kwas foliowy znajduje się w cytrusach, roślinach strączkowych, pełnych zbożach, a także w drożdżach, ale może być także suplementowany w postaci tabletek.
Monika Kachniarz
Komentarze do: Promienie UV zmniejszają poziom kwasu foliowego u młodych kobiet