Przeziębienie a wysiłkowe nietrzymanie moczu
Jak zwykle w okresie jesienno-zimowym objawy przeziębienia dotykają niemal każdego. U niektórych jednak katar i kaszel łączą się dodatkowo z bardzo kłopotliwą dolegliwością - wysiłkowym nietrzymaniem moczu (WTM), najczęstszym rodzajem nietrzymania moczu (NTM) u kobiet. Jak poradzić sobie z tym problemem?
Wysiłkowe nietrzymanie moczu polega na mimowolnym wycieku moczu podczas wysiłku fizycznego, zwiększającego ciśnienie w jamie brzusznej, np. podczas kichania lub kaszlu. Dolegliwość ta pojawia się w wyniku osłabienia mięśni dna miednicy, podtrzymujących pęcherz. Odruchy kaszlu lub kichania mogą w sposób nagły zwiększyć nacisk na pęcherz, natomiast osłabione mięśnie dna miednicy nie są w stanie wystarczająco zacisnąć się, aby powstrzymać mocz. Zwykle to tylko kilka kropli, chociaż czasem moczu może wydostać się więcej.
Wielu moim pacjentkom zalecam ćwiczenia mięśni dna miednicy jako jeden z elementów profilaktyki i leczenia NTM. Zwykle już po 2 miesiącach systematycznych ćwiczeń nabierają one nawyku kontroli mięśni dna miednicy i zaczynają radzić sobie z mimowolnym popuszczaniem moczu - mówi doc. Piotr Radziszewski z Katedry i Kliniki Urologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, koordynator kampanii „CoreWellness - wewnętrzna siła”.
Jak ćwiczyć mięśnie dna miednicy?
Aby prawidłowo wykonywać ćwiczenia mięśni dna miednicy, należy najpierw odnaleźć właściwą partię mięśni. Można to zrobić, próbując powstrzymać mocz podczas wizyty w toalecie. Mięśnie wyczuwalne podczas tej czynności to mięśnie dna miednicy. Kurcząc te mięśnie, powinno się je zaciskać i lekko „podnosić” w głąb ciała.
Zobacz również:
- Babcine sposoby na przeziębienie, czyli o tym, jak obronić się przed infekcjami!
- Weź kąpiel, by zwalczyć przeziębienie!
- Chcesz pokonać przeziębienie? Sięgnij po domowe sposoby!
- Jak odpowiednio nawadniać organizm w czasie zimy?
- Jak radzić sobie z przeziębieniem?
- Ból gardła i przeziębienie
- Brak snu zwiększa ryzyko przeziębienia
- Uwaga! 14 popularnych leków na przeziębienie wycofanych ze sprzedaży [lista]
- Z początku wystarczy zaciskać i przytrzymywać mięśnie przez sekundę lub dwie.
- Następnie należy stopniowo zwiększać czas zaciśnięcia mięśni do 10 sekund. Powinno się powtarzać tę czynność tak często, ile jest się w stanie, aż do 10 powtórzeń.
- Między kolejnymi skurczami mięśni należy robić przerwy, długością odpowiadające czasowi zaciśnięcia mięśni, tj. powinno się odpoczywać 10 sekund po zaciśnięciu mięśni na 10 sekund.
- Można też spróbować szybkich, silnych skurczów, zaciskając mięśnie z całej siły, a potem natychmiast je rozluźniać. Również należy wykonać 10 powtórzeń.
Ćwiczenia mięśni dna miednicy są łatwe i można je wykonywać niemal w każdych okolicznościach: na przystanku, w autobusie, w biurze lub siedząc wygodnie w ulubionym fotelu. Do 70% kobiet z WNM obserwuje poprawę wynikającą z wprowadzenia ich do planu dnia1.
Wskazówki dotyczące ćwiczeń mięśni dna miednicy są dostępne w poradniku „Ćwicz mięsnie dna miednicy, to proste!” na stronie www.TENA.pl. Bezpłatną płytę DVD z ćwiczeniami przygotowanymi przez prof. Kari BØ można zamówić na www.corewellness.pl albo za pośrednictwem bezpłatnej infolinii TENA pod numerem
800-60-66-68, czynnej od poniedziałku do piątku w godzinach 8:30 - 17:30.
Dodatkowe informacje:
W Polsce na nietrzymanie moczu cierpi ok. 3 mln kobiet2.
Celem kampanii „CoreWellness - wewnętrzna siła” jest edukowanie społeczeństwa na temat możliwości prowadzenia aktywnego trybu życia przez osoby dotknięte problemem nietrzymania moczu, obalenie mitów na temat nietrzymania moczu jako dolegliwości osób starszych i schorowanych oraz zachęcenie kobiet do poruszania tego tematu podczas rozmowy ze swoim lekarzem.
Patronat nad kampanią objęło Polskie Towarzystwo Urologiczne i Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.
Organizatorem kampanii jest firma SCA Hygiene Products, producent marki TENA. Partnerem akcji sieć klubów fitness Gymnasion oraz Stowarzyszenie Osób z NTM „UroConti”.
1 Źródło: www.TENA.pl
2 U.S. Census Bureau, International Data Base.
Komentarze do: Przeziębienie a wysiłkowe nietrzymanie moczu (1)
Stożki dopochwowe Aquaflex
1Stożki dopochwowe Aquaflex skutecznie pomagają w ćwiczeniach mięśni dna miednicy (Kegla) i pomagają w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu. Więcej informacji o metodach leczenia i stosowaniu Aquaflex na www.aquaflex... pokaż całość