Zastosowanie dwóch leków łącznie zwiększa o dwa razy liczbę kobiet cierpiących na raka piersi, u których oberwuje się cofanie się nowotworów, w porównaniu do zastosowania tylko jednego z tych leków, wykazuje nowe badanie, które zostało niedawno opublikowane.
Lekarze po raz pierwszy przetestowali skombinowaną skuteczność herceptyny oraz tykerbu, w pierwszych stadiach choroby. Obydwa leki mierzą w wytwarzanie tej samej proteiny, ale w zupełnie inny sposób.
Badanie to odnosiło się do 455 kobiet, które otrzymywały jedno z dwóch lekarstw, albo obydwa naraz, przed operacją chirurgiczną. Kandydatki były również leczone chemioterapią – podawano im lek paklitaksel.
Zobacz również:
- Jak dbać o siebie po operacji usunięcia piersi?
- Przyczyny powstawania łagodnych nowotworów piersi
- Rak piersi - mammografia raz na dwa lata pozwala wykryć go na czas!
- Rak sutka
- Diagnostyka raka piersi
- Rak piersi - trudności poznawcze i kliniczne, pytania i odpowiedzi
- Rola terapii hormonalnej w leczeniu zaawansowanego raka piersi
- Postępy w leczeniu raka piersi na podstawie Sympozjum ASCO 2007
Nieco ponad u połowy kobiet, które otrzymywały obydwa leki, nie zaobserowano żadnych oznak postępowania choroby, po operacji usunięcia guza, w porównaniu do jedynie 25% - 30% kobiet, które otrzymywały jedynie jeden z tych dwóch produktów.
Leczenie kombinowane jest jednakże bardzo drogie, ponieważ sam tykerb kosztuje aż do 6 000 dolarów na miesiąc, a herceptyna – 4 000 dolarów na miesiąc. Należy jeszcze doliczyć honoraria dla lekarzy.
Komentarze do: Rak piersi: dwa kombinowane leki dają dobre rezultaty