Niezliczone seanse radioterpii mogą odejść w zapomnienie, ponieważ wkrótce mogą zostać zastąpione przez… jeden jedyny seans radioterapii, wykonywany w przebiegu operacji ablacji guza piersi. Leczenie to jest jeszcze na razie zarezerwowane jedynie dla najstarszych pacjentek, ale będzie można je wkrótce rozciągnąć na bardziej zróżniowane przypadki.
Pojedynczy seans radio terapii i …to wszystko! A nie trzydziestka seansów, jak to się dzieje do tej pory. Jest to swojego rodzaju rewolucja, którą mają szansę przeżyć kobiety leczone na raka piersi. Na dzień dzisiejszy, jedynie pacjentki w wieku powyżej 60 lat, leczone z powodu nowotworów małych rozmiarów, mogą koszystać z systemu Intrabeam, który został niedawno zainstalowany w centrum René Gauducheau w Nantes we Francji.
Ta metoda radioterapii, sprzężona z operacją, jest jeszcze bardzo powoli rozpowszechniania, a centrum René Gauducheau w Nantes jest jedyną placówką we Francji, która nim dysponuje, także ze względów technicznych. W rzeczywistości, wszystko się dokonuje w czasie trwania operacji chirurgicznej: albo tumorektomii, czyli usunięcia nowotworu z zachowaniem części narządu które są nieobjęte procesem nowotworowym, albo też ablacji nowotworu.
Zobacz również:
- Postępy w leczeniu raka piersi na podstawie Sympozjum ASCO 2007
- Potrójnie negatywny - najmniej znany rodzaj raka piersi
- Samokontrola Piersi
- Garść orzechów włoskich każdego dnia może zapobiec rozwojowi raka piersi
- Mammografia nadal najlepszym sposobem wykrywania raka piersi
- Rola terapii hormonalnej w leczeniu zaawansowanego raka piersi
- Rak piersi - trudności poznawcze i kliniczne, pytania i odpowiedzi
- Rak piersi - mammografia raz na dwa lata pozwala wykryć go na czas!
Na czym polega dokładnie zabieg Intrabeam? Aparat Intrabeam posiada mobile ramię. To mobilne ramię z kolei posiada końcówkę, za pomocą której zespół radioterapeutów wprowadza sferę odpowiadającą rozmiarowi guza, który właśnie został usunięty. Aparat, umieszczony w loży guza, napromieniowuje z kolei w czasie od 20 do 40 minut ściśle określoną strefę usytuowaną wokół sfery. Rezultat: idealnie ścisłe przestrzeganie reguł terapii oraz mniejsze ryzyko nawrotów, a to dzięki większej precyzji promieniowania.
Co najważniejsze, jakość życia pacjentek wyraźnie się poprawia dzięki takiemu zabiegowi. Te, które mają szansę skorzystać z tej metody, nie będą musiały poddawać się następnie kolejnym trzydziestu seansom radioterapii. Seansom, które są wycieńczające oraz ... bardzo kosztowne. Pacjentki często pochodzą z daleka, a koszty związane z podróżą są bardzo wysokie, podkreśla pani Magali Leblanc-Onfroy, która jest szefową serwisu radioterapii w centrum René Gauducheau. Oprócz tego, dorzuca pani Magali Leblanc-Onfroy, pacjentki po dalekiej podróży są zazwyczaj również bardzo zmęczone.
System Intrabeam jest systemem premierowym we Francji. Poza nim, Francja przystąpiła do badania zwanego pod nazwą Targit, które trwa już od 2000 roku. Badanie to jest realizowane przez 28 centrów antyrakowych z 9 krajów. W kolejnym etapie, prace te poszerzą swój zakres i obejmą także kobiety młodsze, u których wykryto różne rodzaje nowotworów. Przypomnijmy, że we Francji każdego roku diagnozuje się 50 000 nowych przypadków raka piersi, co oznacza, że ten typ nowotworu jest najczęściej występującym u kobiet.
Komentarze do: Rak piersi: jedna radioterapia, to możliwe