Regionalne centrum walki z rakiem w Marsylii (Francja) proponuje nową technikę radioterapii dla osób dotkniętych rakiem piersi. Technikę tę praktykuje się zaraz po usunięciu guza. Dzięki niej możliwa jest redukcja ryzyka nawrotu choroby.
Nowe metody walki z rakiem piersi
We Francji, każdego roku dochodzi do wykrycia około 53 000 nowych przypadków raka piersi; takie też są przewidywania na 2012 rok.
Rak piersi jest pierwszym nowotworem stwierdzanym u kobiet, ale również jest on najbardziej zabójczy, ponieważ powoduje około 11 000 zgonów rocznie. Stąd też wielkie znaczenie badań, które mają na celu opracowanie nowych technik leczenia, nowych strategii oraz nowych lekarstw, które mogą pozwolić na zredukowanie ryzyka nawrotów.
A teraz, francuski instytut Institut Paoli Calmettes (IPC) w Marsylii ogłosił, iż udało mu się wprowadzić i wypróbować zupełnie nową technikę radioterapii, którą niniejszym będzie oferowana pacjentkom. Jest to prawdziwa premiera we Francji.
Zobacz również:
- Postępy w leczeniu raka piersi na podstawie Sympozjum ASCO 2007
- Potrójnie negatywny - najmniej znany rodzaj raka piersi
- Samokontrola Piersi
- Garść orzechów włoskich każdego dnia może zapobiec rozwojowi raka piersi
- Mammografia nadal najlepszym sposobem wykrywania raka piersi
- Rola terapii hormonalnej w leczeniu zaawansowanego raka piersi
- Rak piersi - trudności poznawcze i kliniczne, pytania i odpowiedzi
- Rak piersi - mammografia raz na dwa lata pozwala wykryć go na czas!
Technika ta, nazywana radioterapią śródoperacyjną kontaktową, jest dostępna już od 8 lutego 2012 roku i praktykowana natychmiastowo po usunięciu guza na sali operacyjnej.
Radioterapia śródoperacyjna kontaktowa
Strategia ta polega na napromieniowaniu w sposób bardziej celowany i bardziej częściowo strefy wokół nowotworu, skoncentrowanymi dawkami promieni, które są nazywane angielskim terminem „boost”.
Technika ta ma pozwolić na zastąpienie 25 seansów radioterapii, które są zazwyczaj stosowane w ciągu kliku tygodni po przeprowadzonej operacji chirurgicznej.
Według pierwszych uzyskanych rezultatów, technika ta okazuje się jak najbardziej obiecująca i dość skuteczna, ponieważ redukuje co najmniej o 5% ryzyko nawrotu choroby.
Strategia ta pozwala również na duże oszczędności w kosztach ponoszonych na ubezpieczenia społeczne, a także oszczędza pacjentom bólów i uciążliwości związanych z przechodzeniem kolejnych zabiegów.
Technika leczenia nie dla wszystkich
Jednakże, pacjentki, które będą mogły skorzystać z tego leczenia powinny mieć ponad 60 lat. Dodatkowym warunkiem jest również szczególny typ nowotworu.
Na dzień dzisiejszy, instytut Institut Paoli Calmettes ocenia, że około 80 pacjentek może być włączonych do pierwszej fazy tego leczenia. Dodatkowo, dwie międzynarodowe próby kliniczne, badanie TARGIT-A i próba ELIOT, już udowodniły skuteczność tego leczenia.