Przyjaźń nie tylko poprawia proporcje przeżycia wśród pacjentek z rakiem piersi, ale także pomaga uśmierzać bóle i objawy choroby, wyjaśniają naukowcy z Kaiser Permanente w badaniu opublikowanym w Breast Cancer Research and Treatment.
Dr Candyce H. Korenke z Kaiser Permanente, jedna z uczonych biorących udział w badaniu, podsumowuje, iż silne związki społeczne są powiązane z lepszym zdrowiem psychicznym i fizycznym u chorych na raka piersi.
Jej zdaniem, mechanizmy związane ze wsparciem społecznym wpływają na lepsze wyniki pacjentek. Badanie oparto na obserwacjach ponad 3 000 kobiet, które zdiagnozowano z rakiem piersi w latach 2006 – 2011.
Uczestniczki wypełniały kwestionariusz na temat swojego życia społecznego, przyjaźni, związków, poziomów społecznego wsparcia, jakości życia oraz objawów raka piersi.
Zobacz również:
- Rak piersi - mammografia raz na dwa lata pozwala wykryć go na czas!
- Samokontrola Piersi
- Mammografia nadal najlepszym sposobem wykrywania raka piersi
- Rak sutka
- Jak dbać o siebie po operacji usunięcia piersi?
- Przyczyny powstawania łagodnych nowotworów piersi
- Diagnostyka raka piersi
- Postępy w leczeniu raka piersi na podstawie Sympozjum ASCO 2007
Okazało się, że istnieje silne powiązanie między dużym wsparciem społecznym i przyjaźnią a jakością życia we wszystkich aspektach. Wsparcie społeczne przynosiło wyjątkową poprawę jakości przede wszystkim u pacjentek z rakiem piersi w późnym stadium. Kobiety z małym wsparciem społecznym donosiły o silniejszych objawach raka piersi.
W ubiegłym roku ci sami badacze stwierdzili, że silne wsparcie społeczne jest powiązane z mniejszym ryzykiem śmierci z powodu raka piersi. Okazało się, że kobiety, które nie miały wielu przyjaciół, a ich wsparcie społeczne było niskie, były o 61% bardziej zagrożone zgonem z powodu raka piersi i z innych przyczyn, niż kobiety także z niewielką ilością przyjaciół, ale silniejszym wsparciem społecznym.
Komentarze do: Rak piersi: przyjaciele mogą podnieść jakość życia