Szukaj

Rekomendacje Polskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy są już gotowe

Podziel się
Komentarze0

Lepszego prezentu świątecznego członkowie Polskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy nie mogli sobie życzyć. Po pół roku analiz i intensywnych spotkań ekspertów skupionych w pięciu zespołach, zakończyły się prace nad projektem programu zmian systemowych, który pozwoli do 2020 roku ograniczyć zapadalność i zmniejszyć o połowę umieralność Polek na raka szyjki macicy. II Forum Koalicjantów przyjęło ostateczny kształt dokumentu, który 10 stycznia 2012 roku ma trafić do Ministerstwa Zdrowia.


„Dzięki ogromnemu wkładowi pracy osób działających w poszczególnych Grupach Eksperckich, powstał kompleksowy, merytoryczny dokument, który chcemy przekazać  Ministrowi Zdrowia, panu Bartoszowi Arłukowiczowi. Mamy nadzieję, że przygotowane propozycje rozwiązań w obszarze profilaktyki RSM uzyskają zrozumienie i poparcie Ministerstwa Zdrowia. Walczymy o zdrowie i życie kobiet. Dzięki połączeniu sił, powinniśmy wygrać!” – mówił otwierając spotkanie prof. Ryszard Poręba, Prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego i zarazem Przewodniczący Rady Programowej Koalicji RSM.

31 maja 2011 roku, podczas II Forum Promocji Zdrowia Kobiet, kiedy została powołana do życia Polska Koalicja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy, w jej skład wchodziło 28 podmiotów reprezentujących instytucje rządowe, samorządy, organizacje pozarządowe, środowiska lekarzy, pielęgniarek, położnych, jak i sektor prywatny. Przez pół roku ta liczba podwoiła się.

"To niesamowite, że blisko 60 różnych partnerów społecznych potrafiło się w tak krótkim czasie porozumieć i wypracować wspólne stanowisko. Zakończyliśmy pracę w wyznaczonym terminie. Jedynie przekazanie dokumentu na ręce Ministra Zdrowia przesunęliśmy na styczeń ze względu na napięty kalendarz polityczny w grudniu" – dodaje prof. Ryszard Poręba.  

Rekomendacje


Koalicja RSM wytypowała problematyczne obszary, które uniemożliwiają poprawę zastraszających statystyk umieralności. Są to:

  • edukacja – zbyt niska świadomość roli profilaktyki RSM wśród kobiet i personelu medycznego, brak spójnej strategii, ograniczona rola w edukacji lekarzy POZ, ginekologów i pediatrów, brak informacji, gdzie można wykonać cytologię w ramach programu populacyjnego finansowanego przez NFZ i jakie kroki należy podjąć po zdiagnozowaniu raka szyjki macicy
  • cytologia – niska zgłaszalność, ograniczona dostępność, niedoskonała jakość
  • szczepienia – brak szerokiej, powszechnej dostępności i świadomości roli szczepień w zapobieganiu RSM
  • rejestry – nieskuteczne monitorowanie profilaktyki RSM, brak wymiany informacji pomiędzy istniejącymi systemami gromadzenia danych, brak rejestru szczepień przeciw HPV
  • finanse i organizacja systemu – nieefektywna alokacja zasobów i koordynacja działań w obrębie profilaktyki RSM, brak synergii, systemowych rozwiązań dla szczepień przeciw wirusowi HPV, brak ujednoliconych standardów dla środowiska medycznego i instytucji w zakresie profilaktyki raka szyjki macicy i edukacji
„Początkowo zastanawialiśmy się nad stworzeniem nowego programu profilaktyki raka szyjki macicy. Z czasem uznaliśmy jednak, że należy wykorzystać potencjał, jaki niesie za sobą istniejący już Narodowy Program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, który został uchwalony ustawą i będzie obowiązywał do 2015 roku. Nie chcemy rewolucji, ale udoskonalenia istniejących rozwiązań w ramach dostępnych narzędzi i środków finansowych” – podkreślał prof. Ryszard Poręba.


Ujednolicony tekst „Rekomendacji kompleksowych zmian w obszarze profilaktyki raka szyjki macicy w Polsce” trafi 10 stycznia 2012 roku do Ministerstwa Zdrowia wraz z Uchwałą Polskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy, podpisaną przez członków Rady Programowej.

Koalicja

W ciągu kilku miesięcy Polska Koalicja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy zyskała prawie 8500 głosów społecznego poparcia, które zwiększają znacznie szansę na rozpoczęcie poważnej, publicznej dyskusji o tej okrutnej chorobie. Wspólnie z portalem MedOnet, Polska Koalicja na Rzecz Walki  z Rakiem Szyjki Macicy stworzyła kampanię informacyjno-edukacyjną. O profilaktyce pierwotnej (szczepienia przeciwko onkogennym odmianom wirusa HPV) i wtórnej (cytologia), o konsekwencjach zaniedbań i możliwościach leczenia, miało okazję dowiedzieć się ponad 300 000 użytkowników tego poczytnego portalu.

Koalicja RSM zaprosiła do wspólnej kampanii również bloggerki, które na swoich stronach internetowych, na różne sposoby zachęcały czytelniczki do badań cytologicznych, a także do poparcia działań i postulatów na stronie http://koalicjarsm.pl/wesprzyj-nas.html. Koalicja we współpracy z portalem Nasza Klasa stworzyła również oficjalny profil inicjatywy.

Przedstawiciele organizacji działających w ramach Koalicji brali udział w wielu konferencjach, przedstawiając kolejnym kręgom swoje pomysły i rekomendacje zaproponowane przez Grupy Eksperckie. „Krajowa Konferencja Zdrowych Miast Polskich”, „O Kobietach Intymnie”, czy „Forum Rynku Zdrowia” to tylko niektóre z wydarzeń, w których wzięli udział eksperci Koalicji.

Inicjatorami Koalicji RSM są trzy organizacje: Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej i Fundacja MSD dla Zdrowia Kobiet. Kilka miesięcy wspólnej, skoordynowanej pracy pozwoliło na pozyskanie szeregu ważnych partnerów i patronatów medialnych, w tym m.in. PAP, TVP1, PR1.
Podczas spotkania prof. Ryszard Poręba wręczył wszystkim Koalicjantom oraz patronom medialnym inicjatywy dyplomy uznania w podziękowaniu za ich zaangażowanie i pracę na rzecz Polskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy.

Kontakt:
Elżbieta Brzozowska, tel. 668 447 131, elzbieta.brzozowska@koalicjarsm.pl
Marta Winiarska, tel. 607 404 160, marta.winiarska@koalicjarsm.pl