Szukaj

Relacja ze spotkania prasowego "Czuję się zdrowa, lecz chcę być tego pewna – badam się regularnie"

Podziel się
Komentarze0

27 października odbyło się spotkanie prasowe zatytułowane „Czuję się zdrowa, lecz chcę być tego pewna – badam się regularnie”. Podczas ożywionej dyskusji zaproszeni eksperci oswajali zgromadzonych dziennikarzy z tematyką nowotworów kobiecych, uświadamiając im istotę profilaktyki.



Gościem specjalnym była Halina Mlynkova, artystka czynnie wspierająca wiele kampanii społecznych na rzecz zdrowia kobiet.

Jak podkreślali zgromadzeni goście - rak to dla wielu kobiet słowo, które nie chce przejść przez gardło i wolą się one trzymać od wszystkiego, co z nim związane jak najdalej. Wiele z nich, szczególnie ze wsi i małych miast, nie zdaje sobie sprawy z tego jak poważnym problemem jest nowotwór szyjki macicy i rak piersi.

Dla wczesnego wykrywania nowotworów kobiecych ogromne znaczenie mają okresowe i systematycznie prowadzone badania diagnostyczne, które pozwalają wykryć większość chorób w bardzo wczesnej fazie. Co najważniejsze, leczenie jest wówczas skuteczniejsze i tańsze. Każda kobieta powinna wykonywać co 6 miesięcy USG piersi. Istotne jest by minimum raz w roku zrobić badanie podstawowe u ginekologa i cytologię.


W panelu dyskusyjnym udział wzięli: Joanna Regucka  z firmy ASA, dbającej o zdrowie intymne kobiet, dr Jacek Tomaszewski - specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, adiunkt w II katedrze i klinice ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, dr Monika Łukasiewicz – seksuolog, asystentka prof. Lwa Starowicza,  ginekolog-położnik, pracująca w warszawskim Szpitalu Bielańskim i w Zakładzie Seksuologii Medycznej i Psychoterapii w CMKP (Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego), Jolanta Zwolińska – działająca na rzecz Fundacji wspierającej proces zdrowienia dzieci walczących m.in. z nowotworami oraz właścicielka YONELLE Zwolińska Beauty Institute oraz Agnieszka Rudzińska - przedstawiciel Centrum Medycznego CMP.

Zaproszeni goście zwrócili przede wszystkim uwagę na efektywne programy edukacyjne. Podkreślili, że  takie działania połączone z odpowiednią profilaktyką są kluczem do sukcesu. Zwłaszcza istotne jest udostępnienie  bezpłatnych badań na rzecz walki z nowotworami kobiet. Dlatego też „Tydzień z LaciBios femina w CMP” wpisuje się w tę ideę, umożliwiając wykrycie większości chorób w bardzo wczesnej fazie.

Należy pamiętać, że w każdym przypadku to właśnie profilaktyka może uchronić nas przed niekontrolowanym rozwojem choroby.

Nie ryzykuj. Pamiętaj o profilaktyce. Ona ratuje życie.