Z ponad 53 000 nowych przypadków na rok, rak piersi pozostaje w dalszym ciągu najczęściej występującym rakiem u kobiet we Francji, i to mimo wszystkich kampanii promujących wczesne wykrywanie. Rak piersi to również wiele niepotrzebnych, przedwczesnych zgonów.
A jednak, rak piersi, im wcześniej jest wykrywany, tym łatwiejszy jest w leczeniu. Wykryty we wczesnym stadium wiąże się z poziomem przeżycia 5 lat dla ponad 90% pacjentek. Stąd też wielkie znaczenie wykrywania.
Różowy październik we Francji
Dlatego też, z okazji Różowego Października, w całej Francji zorganizowano wiele kampanii, na przykład:
- organizacja ARC (Association pour la Recherche sur le Cancer, stowarzyszenie na rzecz badań nad rakiem) po raz trzeci organizuje spotkania z 4 specjalistów od raka piersi;
- w dniach od 3 października do 28 października, internauci mogą stawiać bezpośrednio swoje pytania na specjalnie stworzonej w tym celu stronie internetowej;
Zobacz również:
- Przyczyny powstawania łagodnych nowotworów piersi
- Rak piersi - mammografia raz na dwa lata pozwala wykryć go na czas!
- Rak sutka
- Mammografia nadal najlepszym sposobem wykrywania raka piersi
- Jak dbać o siebie po operacji usunięcia piersi?
- Samokontrola Piersi
- Postępy w leczeniu raka piersi na podstawie Sympozjum ASCO 2007
- Rola terapii hormonalnej w leczeniu zaawansowanego raka piersi
- liga przeciwko rakowi oraz ministerstwo zdrowia opracowały program wykrywania na poziomie narodowym, dla kobiet w wieku od 50 lat do 74 lat.
Przypomnijmy, że wszystkie kobiety we Francji, powyżej 50 roku życia, co dwa lata są zapraszana na darmowe badania mammograficzne. Zaproszeniu temu towarzyszy lista radiologów w departamencie, którzy uczestniczą w programie narodowym wykrywania raka piersi.
Mammografia jest badaniem radiologicznym piersi, które może ujawnić bardzo małe uszkodzenia, kilkumilimetrowe. Uszodzenia te bardzo często są niewykrywalne w badaniu palpacyjnym.
Dlaczego wykrywanie raka piersi jest ważne?
Ponieważ ten nowotwór dotyczy jednej kobiety na osiem. Dlatego też, każda kobieta powinna być regularnie badana przez lekarza ogólnego albo ginekologa, który przepisze konieczne badania w przypadku wątpliwości. Kontrola lekarska powinna mieć miejsce co sześć miesięcy albo co rok, powyżej 30 roku życia.
Ważne jest, żeby każda kobieta czynnie troszczyła się o swoje zdrowie, co miesiąc samodzielnie badając swoje piersi. Najlepiej jest zapytać ginekologa, w jaki sposób prawidłowo wykonywać takie badanie.
Powyżej 50 roku życia, lekarz ogólny albo ginekolog powinien regularnie, do 2 lata, kierować każdą kobietę na badanie mammograficzne piersi. Albo minimalnie co rok, jeżeli istnieją ku temu przesłanki (rak piersi w rodzinie, na przykład).