Szukaj

Soja a menopauza

Podziel się
Komentarze0

Włoscy naukowcy przeprowadzili badania genisteiny zawartej w soi.  Zalicza się ja do tzw. fitoestrogenów, tj. roślinnych związków o działaniu zbliżonym do żeńskich hormonów płciowych - estrogenów, które bardzo korzystnie wpływają na masę i strukturę tkanki kostnej. Wiadomo, że wraz ze znacznym spadkiem poziomu estrogenów u kobiet po menopauzie rośnie też ryzyko rozwoju osteoporozy, czyli choroby osłabiającej kości i prowadzącej do poważnych złamań.



Dlatego pojawiła się koncepcja, by w prewencji tego schorzenia wykorzystać fitoestrogeny z soi.

Po dwóch latach badanie tkanki kostnej wykazało, że u pacjentek przyjmujących genisteinę zwiększyła się gęstość kości biodrowej i kości dolnej części kręgosłupa. Natomiast u kobiet zażywających placebo gęstość tych kości spadła. Oznacza to, że genisteina może wzmacniać korzystny wpływ wapnia i witaminy D na kości kobiet po menopauzie.


Na razie nie wiadomo jeszcze czy ten efekt działania genisteiny przełoży się w przyszłości na spadek liczby złamań wśród badanych pacjentek, zaznaczają autorzy pracy.

Naukowcy nie zauważyli, by genisteina powodowała silne skutki uboczne u pacjentek. Najczęściej były to problemy z układem pokarmowym, jak niestrawność czy zaparcia.

Ze względu na podobieństwo genisteiny do estrogenów naukowcy martwią się często, czy duże jej dawki nie będą podnosić ryzyka nowotworów kobiecych, takich jak rak sutka czy macicy. Włoscy badacze nie odnotowali jednak, aby długotrwałe zażywanie genisteiny prowadziło do rozrastania się błony śluzowej macicy, co może oznaczać zwiększone ryzyko raka macicy.

Komentarze do: Soja a menopauza

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz