Szukaj

Symptomy i leczenie grzybicy pochwy

Podziel się
Komentarze9

Torebka, szminka, nowa sukienka… to nieodzowne atrybuty kobiet. Niestety w tym zestawie coraz częściej pojawia się ONA - grzybica pochwy – jedno z najbardziej uciążliwych i nieprzyjemnych schorzeń ginekologicznych. Trzy na cztery kobiety będą JĄ miały w którymś momencie swojego życia, a ponad 45 % więcej niż raz. U 5% wszystkich kobiet ONA powraca, czasami nawet 4 razy w ciągu 12 miesięcy.



Grzybica pochwy jest jedną z najczęstszych infekcji pochwy. Spowodowana jest nadmierną ilością grzybów Candida albicans, które w zdrowym, odpornym organizmie występują w bezpiecznych dla zdrowia ilościach w pochwie, jamie ustnej i przewodzie pokarmowym. Infekcję grzybiczą powoduje zachwianie równowagi miedzy florą bakteryjną pochwy i układem immunologicznym oraz pojawienie się postaci przetrwalnikowych komórek Candida. Komórki Candida rozmnażają się i niszczą pH właściwe pochwie przyczyniając się do powstawania przykrych objawów.

Źródła grzybicy pochwy

Jako źródło zakażenia drobnoustrojami wymienia się przede wszystkim stosunki seksualne, jednak nie jest to główna przyczyna infekcji. Grzybicę pochwy wywołuje lub uaktywnia wiele czynników powiązanych ze sobą. Zaliczają się do nich m.in. współwystępowanie innych schorzeń (np. cukrzycy lub otyłości), korzystanie z publicznych toalet, basen i saun, zaniedbywanie higieny codziennej (szczególnie w czasie krwawienia miesięcznego), korzystanie ze wspólnego ręcznika czy kostki mydła, jak i nadmierne przywiązywanie wagi do czystości, tj. częste irygacje pochwy czy stosowanie mydeł
o silnym działaniu bakteriobójczym i intensywnie zasadowym, noszenie syntetycznej bielizny oraz przewlekłe stosowanie antybiotyków, które przy osłabionej odporności niszczą bakterie jelitowe. By zminimalizować ryzyko zakażeń grzybami Candida albicans nie należy: nosić długo strojów kąpielowych i obcisłych spodni, nie korzystać z perfumowanych tamponów, zapachowych podpasek, czy perfumowanego papieru toaletowego; zaleca się częste zmienianie tamponów i noszenie bawełnianej bielizny.

Objawy grzybicy pochwy


Grzybica pochwy objawia się obrzękiem i zaczerwienieniem pochwy oraz warg sromowych, które pokrywają się białawym nalotem. Charakterystycznymi zwiastunami są również świąd i zaczerwienienie okolic zewnętrznych narządów płciowych, gęste upławów o przykrym zapachu, konieczność częstego i bolesnego oddawania moczu, uczucie nie do końca opróżnionego pęcherza, oraz ból podczas stosunku płciowego. W przypadku wystąpienia powyższych objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza ginekologa.

Pierwsze symptomy grzybicy pochwy

Grzybica nie znika sama i nie da się jej wyleczyć „domowymi” sposobami - nasiadówki na bazie niektórych ziół mogą wręcz sprzyjać dalszemu namnażaniu się grzybów. Dlatego zaobserwowanie u siebie objawów mogących sugerować infekcję grzybiczą powinno być sygnałem do pilnego kontaktu ze specjalistą i natychmiastowego rozpoczęcia terapii.

Leczenie grzybicy pochwy


Leczenie infekcji grzybiczych pochwy jest procesem długotrwałym, uciążliwym i wymaga ścisłego stosowania się do zaleceń lekarskich, a także szczególnej dbałości o higienę okolic intymnych. Podstawową rolę w leczeniu kandydozy pochwy i sromu odgrywają pochodne azolowe (np. azotan butokonazolu) w postaci globulek dopochwowych lub kremu. Leczenie trwa 1–14 dni, zależnie od nasilenia objawów i charakteru zapalenia (krócej zapalenie ostre, dłużej – przewlekłe).  Grzybica jest problemem obojga partnerów. Przepisanej przez lekarza kuracji powinna poddać się nie tylko kobieta, ale i mężczyzna, u którego infekcja w większości przypadków przebiega bezobjawowo.

Wygodny środek na pozbycie się grzybicy pochwy?

Na polskim rynku dostępny jest skuteczny środek – Gynazol®, który doskonale radzi sobie ze zwalczeniem zakażeń grzybiczych i jest wyjątkowo wygodny w użyciu. Preparat posiada działanie grzybobójcze i drożdżakobójcze przeciw drożdżakom rodzaju Candida i grzybom z rodzaju Trichophyton, Microsporum i Epidermophyton. Lek ma postać kremu i umieszcza się go bezpośrednio w pochwie przy pomocy jednorazowego aplikatora. Dzięki temu substancja czynna – butokonazol – utrzymuje się na powierzchni błony śluzowej przez około cztery dni uwalniając się stopniowo i działając bezpośrednio w miejscu infekcji. Jednorazowa aplikacja wystarcza na całą kurację. Ze względu na łatwość użycia (preparat nie brudzi bielizny) może być stosowany o dowolnej porze dnia. Preparat nie wchodzi w interakcje z innymi lekami, nie wywołuje skutków ubocznych i jest w 100% bezpieczny. Po zastosowaniu w krótkim czasie skutecznie łagodzi uciążliwe objawy. Preparat jest dostępny wyłącznie na receptę. Stosowanie Gynazolu® nie wymaga dodatkowego leczenia doustnego.


Informacje o Gynazolu:
Gynazol firmy Gedeon Richter Plc. to 2 % krem dopochwowy.  1 g kremu zawiera 20mg substancji czynnej - azotanu butokonazolu. Jest to lek o działaniu grzybobójczym i drożdżakobójczym in vitro przeciw drożdżakom rodzaju Candida i grzybom z rodzaju Trichophyton, Microsporum i Epidermphyton. Ma postać kremu dopochwowego o właściwościach adhezyjnych, który utrzymuje się na powierzchni błony śluzowej przez okres 4,2 dnia. Preparat jest przeznaczony wyłącznie do stosowania dopochwowego. Jednorazowa dawka wynosi 100 mg azotanu butokonazolu (5 gkremu zawartego w aplikatorze).

Komentarze do: Symptomy i leczenie grzybicy pochwy (9)

Kamcia89
Kamcia89 12-05-2013 12:27

Szukam preparatu na grzybicę

7

Czy są jakieś preparat które można stosować profilaktycznie aby zapobiec grzybicy pochwy?... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (7)
Pokaż cały wątek (7)
magdaabiofem
magdaabiofem 13-04-2013 23:04

Grzybica

1

Oprócz ścisłego przestrzegania zaleceń lekarskich podczas kuracji należy również zadbać o przywrócenie prawidłowej flory bakteryjnej po zakończonym leczeniu. Jest to warunek konieczny, aby infekcja nie nawróciła.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
agamm
agamm 07-09-2010 10:01

profilaktyka

1

najlepszym sposobem ochrony przed powracającą grzybicą pochwy jest działanie profilaktyczne: należy przede wszytskim przyjmować probiotyki dla kobiet np.Provag które wzmacniają florę bakteryjną pochwy, należy unikać bard... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze