Szczepionka przeciwko rakowi piersi, której efekty w tym momencie są sprawdzane na myszach, pozwala rodzić się wielkim nadziejom na przyszłość. Chodzi tu niewątpliwie o jedną z największych nadziei dotyczącą walki z rakiem piersi. Naukowcy amerykańscy przetestowali działanie szczepionki na myszach i rezultaty są spektakularne.
Według przeglądu Nature Medicine, badacze z kliniki Lerner Research Institute w Cleveland, potwierdzają, że pojedyncze dawki wypróbowane na myszach pokazały, że dla ogromnej większości gryzoni rezultaty były naprawdę korzystne, jeśli chodzi o profilaktykę choroby. Poza tym, podejrzewają lekarze, szczepionka ta również mogłaby pozwolić zatrzymać wzrost istniejącego już guza.
Vincent Tuohy, lekarz immunolog, potwierdza te rewelacje i dodaje, że naukowcy wierzą w działanie tego specyfiku oraz w to, że pewnego dnia szczepionka będzie mogła być używana w celu ochrony starszych kobiet przed rakiem piersi w taki sam sposób, jak teraz szczepionki chronią dzieci przed różnymi chorobami wieku dziecięcego.
Zobacz również:
- Postępy w leczeniu raka piersi na podstawie Sympozjum ASCO 2007
- Potrójnie negatywny - najmniej znany rodzaj raka piersi
- Samokontrola Piersi
- Garść orzechów włoskich każdego dnia może zapobiec rozwojowi raka piersi
- Mammografia nadal najlepszym sposobem wykrywania raka piersi
- Rola terapii hormonalnej w leczeniu zaawansowanego raka piersi
- Rak piersi - trudności poznawcze i kliniczne, pytania i odpowiedzi
- Rak piersi - mammografia raz na dwa lata pozwala wykryć go na czas!
Vincent Tuohy dorzuca, że jeśli szczepionka u ludzi będzie działać tak samo, jak u myszy, odkrycie to powinno zostać nazwane monumentalnym, gdyż w ten sposób lekarzom uda się w końcu wygrać walkę z rakiem i wyeliminować całkowicie tę groźną chorobę.
Taki zastrzyk pozwalałby systemowi obronnemu zaatakować wyszczególnione białko komórek rakowych w piersi i w tkance sutka. Testy na ludziach będą wykonywane już w roku 2011. Jeśli okażą się skuteczne, szczepieniu będą poddawane kobiety czterdziestoletnie i starsze. Dla młodszych kobiet, ale z grupy podwyższonego ryzyka, takie szczepienia będą opcjonalne.
Komentarze do: Szczepionka przeciw rakowi piersi?