Spodziewana długość życia dla kobiet, które teraz mają 50 lat, wzrosła. Chociaż rozziew między biednymi i bogatymi krajami dalej się powiększa, głównie z powodu różnic w wykrywaniu i leczeniu chorób sercowo-naczyniowych i raka.
Badanie WHO, które przeanalizowało przyczyny zgonu pośród starszych kobiet, odkryło, że w bogatych krajach proporcje zgonów z powodu raka żołądka, jelita grubego, piersi i szyjki macicy spadły znacząco w ostatnich dekadach.
Kobiety w krajach biedniejszych także dłużej żyją, ale chroniczne choroby, takie jak cukrzyca, w dalszym ciągu zabijają je w młodszym wieku.
Podobne różnice w spodziewanej długości życia stwierdzono także dla mężczyzn w biednych i bogatych krajach, a w niektórych częściach świata rozziew jest wręcz dramatyczny.
Dr John Beard z WHO mówi w komentarzu do raportu: - Coraz więcej kobiet może mięc nadzieję, że może żyć dłużej. Ale odkryliśmy, że poprawa ta jest silniejsza w bogatych krajach.
Zobacz również:
Co więcej, różnice między biednym a bogatym światem w dalszym ciągu się powiększają.
Raport pokazuje także, że dla kobiet powyżej 50 roku życia, choroby takie jak nowotwory, choroby serca i udar mózgu to najpowszechniejsze przyczyny zgonu, niezależnie od poziomu rozwoju ekonomicznego kraju.
W krajach rozwiniętych choroby te są skutecznie wykrywane z namacalnymi rezultatami: coraz mniej kobiet w wieku powyżej 50 lat w tych państwach umiera z powodu chorób serca, udaru i cukrzycy.
Starsza kobieta w Niemczech może spodziewać się, że przeżyje 84 lata, Japonka – 88, Meksykanka – 80, a obywatelka RPA – 73.
Dr Beard podsumowuje: - Odzwierciedla to dwie rzeczy: lepszą prewencję oraz lepsze leczenie. Moim zdaniem, jest to wyjątkowo wyraźne w przypadku raka piersi. Kobiety w bogatszych krajach mają o wiele lepszą opiekę pod tym względem.
W biednych krajach, przede wszystkim afrykańskich, kładzie się nacisk na leczenie chorób takich jak AIDS, ale brak możliwości wykrywania i leczenia raka piersi, na przykład. Poza tym stwierdza się też ograniczony dostęp do leków na nadciśnienie, czyli jeden z głównych czynników ryzyka zgonu.
Komentarze do: WHO: kobiety z biednych krajów żyją krócej!