Według najnowszych badań przeprowadzonych przez the University of Texas, u wielu kobiet z niskim popędem płciowym odnotowano znaczny wzrost zadowolenia z życia seksualnego po podawaniu placebo.
Badanie przeprowadzone zostało przez Cindy Meston, profesor psychologii klinicznej na The University of Texas w Austin, oraz Andreę Bradford, zeszłoroczną absolwentkę tego samego uniwersytetu i doktorantkę z wydziału Family and Community Medicine na Baylor College of Medicine.
Z ich obserwacji wynika, że wprowadzenie nowych sposobów rozmawiania o seksie może pozytywnie wpłynąć na wiele kobiet z niskim libido.
Naukowcy przeanalizowali dane z poprzednich badań klinicznych na grupie 200 kobiet trwających 12 tygodni. Pięćdziesiąt kobiet, w wieku 35-55 lat, wybrano losowo i podawano im placebo (substancję obojętną), zamiast leku na niski popęd seksualny.
Żadna z uczestniczek badania nie wiedziała, który środek jej podawano. W celu zmierzenia efektu leczenia, kobiety poproszone zostały o ocenę objawów dysfunkcji seksualnych, takich jak brak ochoty na seks, niski poziom pobudzenia seksualnego oraz problemy z orgazmem.
Zobacz również:
Jak wynika z badań opublikowanych w internetowym wydaniu czasopisma the Journal of Sexual Medicine, średnio jedna na trzy kobiety biorące placebo wykazała ogólną poprawę. Poprawa w ich przypadku przypadała głównie na pierwsze cztery tygodnie.
Zmiany w objawach wyznaczano na podstawie częstotliwości zadowalających stosunków seksualnych, jakich kobiety doświadczały w okresie trwania badania.
Wiele z nich przyznało, iż w tym czasie były częściej pobudzane podczas stosunków, mimo że ich partnerzy nie zostali wcześniej poinstruowani w żaden sposób.
Wszystkie kobiety, którym podano placebo, rozmawiały z lekarzem na temat swoich problemów i regularnie kontrolowały swoje zachowania seksualne oraz odczucia.
- Z naszych badań wynika, że kobieta oczekująca na poprawę swojego życia seksualnego może tak naprawdę sama w dużym stopniu wpłynąć na swoje zdrowie seksualne, bez konieczności uciekania się do jakiegokolwiek konkretnego leczenia farmakologicznego - powiedziała Meston.
- Oczekiwanie na poprawę oraz próba znalezienia rozwiązania problemów seksualnych poprzez udział w badaniu najwidoczniej przybliża pary do siebie, przez co lepiej i częściej się ze sobą komunikują, a nawet inaczej podchodzą do pewnych aspektów współżycia.
Komentarze do: Większa satysfakcja seksualna u kobiet biorących placebo