Osoby, które przeżyły raka piersi, mogą doświadczać problemów poznawczych, i to nawet wiele lat po przerwaniu leczenia, według pewnego badania przeprowadzonego przez badaczy amerykańskich z Moffitt Cancer Center and Research Institute.
Naukowcy również stwierdzili, że te negatywne skutki istnieją, niezależnie od typu leczenia, którym były poddawane pacjentki.
W rzeczywistości, chemioterapia oraz radioterapia dotykają obydwie funkcji kognitywnych pacjentek. Wcześniejsze badanie wykazało już dawniej, że chemioterapia może powodować zaburzenia pamięci oraz problemy z koncentracją.
W nowym badaniu z kolei, omawianym tutaj, doktor Paul Jacobsen, z centrum badań nad rakiem Moffitt Cancer Center and Research Institute w Tampa na Florydzie, przebadał dane odnoszące się do 62 pacjentek leczonych radioterapią oraz chemioterapią, 67 pacjentek leczonych radioterapią oraz 184 kobiet, które nie miały historii raka piersi.
Zobacz również:
- Jak dbać o siebie po operacji usunięcia piersi?
- Rak piersi - mammografia raz na dwa lata pozwala wykryć go na czas!
- Samokontrola Piersi
- Rak sutka
- Diagnostyka raka piersi
- Przyczyny powstawania łagodnych nowotworów piersi
- Rak piersi - trudności poznawcze i kliniczne, pytania i odpowiedzi
- Rola terapii hormonalnej w leczeniu zaawansowanego raka piersi
Uczestniczki badania zostały poproszone o poddawanie się ocenie neuropsychologicznej co sześć miesięcy po zakończeniu ich terapii, a następnie 36 miesięcy później.
Badanie doktor Paula Jacobsen potwierdziło w ostatecznym rozrachunku, że chemioterapia powoduje problemy poznawcze u kobiet, którym udalo się wyleczyć z raka piersi. Dodatkowo, problemy te zdają się utrzymywać nawet powyżej trzech lat po zakończeniu leczenia.
Doktor Paul Jacobsen z Moffitt Cancer Center and Research Institute stwierdził również, że pacjentki leczone jedynie radioterpią zdawały się doświadczać podobnych skutków.
Rezultaty tych prac zostały opublikowane w naukowym przeglądzie Cancer.