Szukaj

Wygraj życie - wykonaj bezpłatną mammografię!

Podziel się
Komentarze0

Rak piersi to najczęściej dotykająca Polki choroba nowotworowa. Prawdopodobieństwo wystąpienia tego śmiertelnego schorzenia zwiększa się wraz z wiekiem - najwięcej zachorowań odnotowuje się u kobiet będących w grupie wiekowej 50-70 lat. Wczesne wykrycie nowotworu jest kluczowe dla procesu leczenia. Wykonaj zatem bezpłatne badanie mammograficzne!


Bezpłatne badanie mammograficzne można wykonać w Pracowni Scanmed Multimedis (w budynku Szpitala Św. Rafała), znajdującej się przy ul. Bochenka 12 w Krakowie. Więcej informacji oraz zapisy na badania dostępne są pod numerem: 12 370 26 01. Bezpłatne badania mammograficzne przysługuje kobietom w wieku 50-69 lat, jeżeli nie wykonywały badanie w ramach programu w ciągu ostatnich 2 lat. Badania są bezpłatne, gdyż są finansowane w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Pod numerem telefonu 12 370 26 01 mogą się zarejestrować na badanie płatne kobiety, które nie spełniają warunków programu profilaktycznego NFZ.

Wyprzedź chorobę dzięki badaniu

Rak gruczołu piersiowego jest nowotworem o długiej fazie przedklinicznej i zazwyczaj objawia się po latach utajonego wzrostu. Najwięcej zachorowań obserwuje się u kobiet między 50-tym, a 70-tym rokiem życia. Problem jednak dotyczy wszystkich kobiet, nawet tych po 20-tym roku życia. Pamiętajmy jednak, że prawdopodobieństwo wystąpienia raka rośnie z wiekiem, dlatego tak ważne są badania zarówno USG, jak i mammografia, które obrazowo pokazują, że w piersiach nie ma dostrzegalnych zmian patologicznych.

Mammografia jest podstawowym badaniem radiologicznym gruczołu piersiowego, które pozwala na wczesne wykrywanie i rozpoznanie guzków o średnicy około 0,5 cm i zmian tzw. bezobjawowych. Dla porównania badanie palpacyjne sutka umożliwia wykrycie guzów dopiero o średnicy powyżej 1 cm. Skuteczność diagnostyczna mammografii oceniana jest na 80-97%. Guz wcześnie wykryty ma zazwyczaj małe rozmiary, a im mniejszy, tym mniejsze prawdopodobieństwo istnienia przerzutów. Odpowiednio prowadzona profilaktyka pozwala na wczesne wykrycie guza i wdrożenie odpowiedniego leczenia, często pozwalającego zachować pierś.

Genetyczne obciążenie

Rak piersi uwarunkowany genetycznie jest wynikiem mutacji genów BRCA1 i BRCA2 oraz innych mutacji rodzinnych. Kobiety, których bliskie krewniaczki chorowały na nowotwór piersi, powinny zdecydować się na szczególną profilaktykę w tym zakresie. Prawdopodobieństwo zachorowania kobiety, której mama lub siostra miała raka piersi przed 40 rokiem życia wynosi od 25% do 50%.