Kobiety, które w trakcie ciąży cierpiały z powodu nadciśnienia, wydają się bardziej zagrożone uderzeniami gorąca i nocnymi potami w okresie menopauzy, stwierdza badanie przeprowadzone przez holenderskich naukowców. Prace ukażą się w październikowym wydaniu Menopause.
Są to pierwsze badania, które wzięły pod lupę tego typu powiązanie.
Badacze przyjrzeli się związkom chorób nadciśnieniowych w ciąży, takich jak stan przedrzucawkowy, z objawami wazomotorycznymi menopauzy (uderzenia gorąca, nocne poty) pośród 853 kobiet, które odwiedziły klinikę kardiologiczną w Kampen w Holandii.
Spośród nich, 274 kobiety cierpiały z powodu różnego rodzaju chorób nadciśnieniowych w ciąży. 82% z nich doświadczało też nocnych potów i uderzeń gorąca w późniejszym życiu.
Zobacz również:
Dla porównania, z grupy kobiet, które nigdy nie ucierpiały z powodu chorób nadciśnieniowych w ciąży, 75% mierzyło się nocnymi potami i atakami gorąca w późniejszym okresie.
- Jest to niewielka różnica, ale znacząca - jak podkreślają holenderscy badacze.
Poza tym stwierdzono, że kobiety z nadciśnieniem w ciąży doświadczają także dłuższych ataków gorąca i nocnych potów w okresie menopauzy, w porównaniu do pań bez historii nadciśnienia w ciąży.
Ponieważ 50% kobiet z tych prac miało także objawy kardiologiczne, nie jest jasne, czy powiązanie to występuje u wszystkich pań w średnim wieku.
Ale badanie podpowiada, że istnieje biologiczne powiązanie, które lekarze powinni brać pod uwagę w przypadku starzejących się pacjentek: choroby nadciśnieniowe w ciąży to czynnik ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, tak samo jak objawy wazomotoryczne menopauzy.
Komentarze do: Wysokie ciśnienie w ciąży może oznaczać uderzenia gorąca w życiu późniejszym