Zapalenia, zakażenia, wrzody – jak im zapobiegać?
Kontrola strefy intymnej kobiet wymaga ogromnej uwagi. Czasami ciężko odróżnić, czy pewne objawy są oznaką zdrowego funkcjonowania pochwy, czy wręcz przeciwnie – jej choroby. Oznaką stanu zapalnego jest specyficzna barwa upławów (żółta, zielona, brunatna czy zabarwioną krwią), intensywna woń czy dolegliwości jak swędzenie czy pieczenie.
Jego przyczyną mogą być bakterie, grzyby, rzęsistki lub zarazki bakteriopodobne. Niektóre z nich są przenoszone drogą płciową – nie tylko podczas kontaktu seksualnego, ale również w basenie czy saunie.
Aby w pochwie panowała równowaga, musi się w niej utrzymywać kwaśny odczyn, za który odpowiada kwas mlekowy, wytwarzany przez bakterie zwane pałeczkami Döderleina. Jeśli ten stan zostaje zaburzony, zawartość kwasu zmniejsza się i może wówczas dojść do powstania stanu zapalnego. Jest wiele czynników, które to powodują.
Ogranicz leki
Po pierwsze, na stan dysfunkcyjny pochwy mają wpływ środki farmakologiczne. Antybiotyki niszczą jej florę bakteryjną i zakłócają równowagę mikrobiologiczną - powodują, że bakterie nadmiernie się rozmnażają. Antykoncepcja hormonalna także ma negatywny wpływ na stan pochwy – jest znacznie mniej nawilżona niż wtedy, kiedy się jej nie stosuje. Z podobnym problemem borykają się kobiety, przechodzące chemioterapię, bo taki skutek uboczny mają leki cytostatyczne, które się w niej stosuje.
Zobacz również:
Nie przesadzaj z kosmetykami
Zaskakującym może okazać się fakt, że równowagę strefy intymnej może zaburzyć... jej nadmierna higiena. Rozsądne korzystanie z dezodorantów intymnych może pomóc zwalczyć objawy stanów zapalnych, ale ich nadużywanie jedynie je pogłębia. Podobnie sprawa wygląda z irygacją pochwy. Lekarze uważają, że zabieg ten nie jest szkodliwy, a stwierdzenie, że wypłukanie pochwy prowadzi do zwiększonego ryzyka wystąpienia grzybicy i zniszczenia flory bakteryjnej jest nieprawdziwe. Jednakże, w wypadku osób o bardzo delikatnej skórze, płyny, które się do niej stosuje, mogą mieć podrażniające właściwości.
Żyj zdrowo
Jak na wiele innych chorób, na infekcje intymne mają wpływ czynniki psychiczne. Życie w presji psychicznej i stresie oraz zbyt krótki czas snu to dodatkowy czynnik, który wpływa na stan twojego zdrowia intymnego.
Autor:
Weronika Fryben
Komentarze do: Zapalenia, zakażenia, wrzody – jak im zapobiegać? (1)
pomocne probiotyki
1w zapobieganiu infekcjom intymnym bardzo pomagają probiotyki. ja stosuję ... doustny przede wszystkim gdy biorę antybiotyk by uniknąc grzybicy, oraz na wyjazdach.... pokaż całość