Od kandydatek oczekujemy: 24-godzinnej dyspozycyjności 7 dni w tygodniu, ponadprzeciętnej motywacji, 100% gotowości do rozwiązywania sytuacji kryzysowych, pojawiających się nocą, w weekendy i święta. Mile widziane wykształcenie medyczne. Wygórowane wymagania, prawda?
Straż nocna i inne przygody
Przygotuj się na nocne dyżury, związane z karmieniem nieustannie głodnego szkraba, a także z różnymi dolegliwościami takimi jak np. ząbkowanie czy gorączka, które to uaktywniają się w czasie, jaki reszta społeczeństwa przeznacza na sen. Wiedz, że o każdej porze dnia i nocy, a także w każdym miejscu – również w domu - czekają Cię niespodziewane zwroty akcji. Z medycznych statystyk Instytutu Matki i Dziecka wynika, że rocznie w Polsce wypadkom ulega około miliona dzieci. 70% maluchów do 6 roku życia doznaje różnego rodzaju urazów i zatruć właśnie w domu. Skąd będziesz wiedzieć co robić? Na pewno nie wolno zgadywać i opierać się wyłącznie na tym, co podpowiada intuicja - równie dobrze można byłoby wróżyć z fusów lub patrzeć w szklaną kulę. Takie czary-mary nic tu nie pomogą. Od sytuacji kryzysowych trzeba się ubezpieczyć, odpowiednio organizując pracę.
Team working
Praca w zawodzie Matki nie jest wyzwaniem dla freelancera - tutaj trzeba prawdziwie zespołowego działania. W tym celu należy wdrożyć system ‘Trzech kroków” i po pierwsze: „przeprosić się” z teściową - nie chodzi o to, że ona wie lepiej, ale o to, że prawdopodobnie u progu kariery Matka nie wie wszystkiego. Po drugie: umożliwić współpracę mężowi, który swoim opanowaniem potrafi uspokoić Matkę i podjąć racjonalne decyzje. A po trzecie i najważniejsze - pozyskać stałe wsparcie medyczne, będące w pełnej gotowości 24h na dobę, ponieważ kryzysy mają to do siebie, że wybuchają w weekendy, święta, wakacje a także jak już wspominaliśmy - nocą.
„Problemy, z jakimi zazwyczaj nocą zgłaszają się Mamy, dzwoniąc do nas na 196 77 to najczęściej wysoka gorączka, biegunka, wymioty, angina, ból ucha, ząbkowani, katar, kaszel. Matki, szczególnie te, które nie mają jeszcze doświadczenia często czują się bezradne w sytuacji, kiedy ich dziecko zaczyna chorować nagle i do tego w nocy. Porada specjalisty jest dla nich wtedy bardzo dużym wsparciem. Nie wszystkie takie telefony kończą się wyjazdem karetki. Często wystarczy uspokojenie Mamy, prosta instrukcja postępowania, wskazanie leków bez recepty, które doraźnie pomogą dziecku, poproszenie o przyjazd malucha wraz z rodzicami na konsultacje do naszego szpitala, gdzie w ramach oddziału pomocy doraźnej zbada je dyżurujący lekarz” - mówi Andrzej Burnat z Hot-Line Medicover.
Zobacz również:
- O czym powinni pamiętać rodzice dbając o zdrowie dzieci?
- Mamo! Daj łyka! Czy powinniśmy pozwalać dzieciom na próbowanie alkoholu?
- Jak zorganizować życie rodzinne i wychować dzieci w zdrowej atmosferze?
- Jak wychować jedynaka?
- Uczymy przez zabawę!
- Kochać czy zawstydzać, czyli jak wychować szczęśliwe dziecko?
- Jak przeżyć bunt dwulatka?
- Świat w oczach pięciolatka – rozwój fizyczny, emocjonalny i psychiczny dziecka
Outsourcing odpowiedzialności
Outsourcing, czyli najprościej mówiąc: zrzucenie problemu na podwykonawców, a w tym przypadku - przeniesienie odpowiedzialności za zdrowie na prywatnego ubezpieczyciela oferującego rozwiązanie - polisę, gwarantującą kompleksową opiekę zdrowotną. „Dzięki temu matka zyskuje poczucie bezpieczeństwa, które daje jej komfort i wsparcie merytoryczne. Sama, niejednokrotnie czując się bezradną, wpada w panikę, która zakłóca racjonalne działanie. Lęk i niepokój mogą wpływać negatywnie zarówno na samą matkę jak i być przeniesione na dziecko - dlatego możliwość skorzystania o każdej porze z fachowej opieki medycznej zapewnia dziecku mamę spokojną, pogodną i opanowaną” - mówi dr Agnieszka Ziołkowska, specjalista psychiatra, dyrektor medyczny Poradni Psychologiczno-Psychiatrycznej Pro Psyche.
Zarządzanie
W tym zawodzie umiejętność absolutnie konieczna. Matka musi trafnie rozpoznać i ocenić możliwości otaczających ją osób oraz instytucji, a następnie - delegować im konkretne zadania. Najbardziej zbliżony do ideału schemat wygląda następująco: kąpiele i spacery - mąż, przygotowywanie zdrowej żywności - babcia, uzupełnianie garderoby malucha - przyjaciółka, zdrowie - zaufany lekarz lub dobra polisa zdrowotna. Który z punktów misternego planu jest największym wyzwaniem? Ostatni. Dlaczego? Ze zdrowiem nie ma żartów, a tym bardziej gdy w grę wchodzi zdrowie naszego dziecka. „Coraz więcej osób, które decydują się na zakup ubezpieczenia zdrowotnego to matki, chcące zapewnić swojej rodzinie opiekę medyczną 24 godziny na dobę.
Dla nich ważna jest nie tylko dobra planowa opieka medyczna, ale także pomoc doraźna, czyli możliwość uzyskania natychmiastowej pomocy w razie nagłego zachorowania lub wypadku, także w nocy i w święta. Jako matka wiem, jak ważne jest fachowe wsparcie w takiej chwili, bo emocje związane z chorobą malucha mogą spowodować nieracjonalne zachowania - komentuje Marzena Kołoszczyk z Medicover Ubezpieczenia. Mamy częściej bardzo często korzystają więc z możliwości, jakie oferują prywatne sieci medyczne. Dla nich bowiem nie ma sytuacji bez wyjścia i zadania, którego nie można odpowiednio delegować. Najbliższe otoczenie niekiedy może okazywać niezadowolenie z tego powodu, posyłając kąśliwe uwagi typu: „rządzić to Ty potrafisz!”, „przestań mi wreszcie mówić, co mam robić” etc. Nie należy się tym przejmować. Każdy statek musi mieć swojego kapitana inaczej dryfuje na mieliznę, dopływa nie tam gdzie trzeba albo co najgorsze – tonie.
Wynagrodzenie Kapitana
Zdrowe i radosne dziecko a co za tym idzie: „święty spokój” i podziw ze strony otoczenia to największe benefity tego zawodu. Pełnią szczęścia jest dla matki sytuacja, w której wskazuje się ją jako najczystszej wody specjalistkę, autorytet w dziedzinie wychowywania dzieci. Nie ma nic przyjemniejszego niż telefon od koleżanki i pytanie: „Ty na pewno wiesz, co w tej sytuacji zrobić. Poradź mi Kochana”, albo lawinowo spływające zapytania na ulubionym forum internetowym. Tak, tak - kariera Matki choć trudna i wyboista, może wiązać się ze sławą oraz zaszczytami. Prawdopodobnie również dlatego decyduje się na nią prawie każda kobieta. I często więcej niż jeden raz.
Komentarze do: Zawód: Matka