Naukowcy z Duke University Medical Center zidentyfikowali biomarker, które prawdopodobnie będzie można wykorzystać do oceniania postępów w chemoprewencji raka piersi. Wnioski takie wynikają z danych zaprezentowanych podczas dziewiątej dorocznej konferencji AACR Frontiers in Cancer Prevention Research, która miała miejsce w dniach 7-10 listopada.
- Mimo ciągłego testowania metod leczenia raka piersi, postęp w chemoprewencji jest powolny, gdyż brakuje konkretnych wyników, które można by ocenić - powiedziała przewodnicząca zespołu badawczego Victoria Sewaldt, dyrektor programu prewencyjnego na Duke University Comprehensive Cancer Center.
- Nikt nie oczekuje tego, że będzie mieć raka, dlatego nie możemy powiedzieć, że odsetek ludzi niechorujących stanowi wiarygodny wyznacznik - powiedziała Seewaldt.
- Badania musiałyby objąć grupę co najmniej 20 000 pacjentów. Dzięki zidentyfikowaniu tego biomarkera możemy podjąć badania, które będą wymagały grupy zaledwie 200 pacjentów.
Zobacz również:
- Jak dbać o siebie po operacji usunięcia piersi?
- Przyczyny powstawania łagodnych nowotworów piersi
- Rak piersi - mammografia raz na dwa lata pozwala wykryć go na czas!
- Samokontrola Piersi
- Diagnostyka raka piersi
- Rak sutka
- Rak piersi - trudności poznawcze i kliniczne, pytania i odpowiedzi
- Postępy w leczeniu raka piersi na podstawie Sympozjum ASCO 2007
Seewaldt wraz ze swoim zespołem badała sygnały przekazywane pomiędzy siecią białek w komórkach u kobiet z grupy ryzyka zachorowania na raka piersi. Przeprowadzona analiza wykazała istnienie trzech dróg przewodzących sygnały, które wskazywałyby na zwiększone ryzyko wystąpienia raka piersi: Akt/mTOR/PI3K/cSrc, EGFR/MEK/ERK and HER2/bcl-2. Leki obniżające częstotliwość tych sygnałów molekularnych mogłyby zatem zapobiegać zwiększonemu ryzyku zachorowania na raka piersi.
- Jednym z większych problemów z jakim boryka się chemoprewencja jest fakt, że nie możemy rozgryźć tego co tak naprawdę dzieje się wewnątrz piersi - stwierdziła Seewaldt.
- Poprzez wykorzystanie przewodzenia sygnałów w białkach będziemy mogli określić, które szlaki są aktywne przed i po podaniu środka chemoprewencyjnego.
Komentarze do: Zidentyfikowano biomarker chemoprewencyjny dla raka piersi