Od 2012 roku wchodzą w życie korzystne zmiany dla rodziców małych dzieci - urlop macierzyński będzie dłuższy o dwa tygodnie, a tacierzyński o tydzień.
Do 24 tygodni na macierzyńskim
Oznacza to, że kobieta, która urodzi dziecko w przyszłym roku może być na urlopie macierzyńskim nawet ok. 6 miesięcy. Ustawodawca zagwarantował 20 tygodni urlopu podstawowego, który zaczyna się automatycznie w dniu porodu. Oprócz tego jest jeszcze urlop dodatkowy, który trwa 4 tygodnie. Można z niego skorzystać bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim. W tym celu należy złożyć wniosek u pracodawcy na tydzień przed rozpoczęciem dodatkowego urlopu.
Warto przypomnieć, że podstawowy jak i dodatkowy urlop macierzyński przysługuje kobietom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, które urodziły dziecko w trakcie jej trwania. W czasie urlopu macierzyńskiego pracownica nie może być zwolniona.
Tata może spędzić dwa tygodnie z maluszkiem
W pierwszym roku życia dziecka, tata ma prawo do dwutygodniowego urlopu ojcowskiego. Do tej pory był to tylko jeden tydzień. O terminie ojcowskiego decyduje sam mężczyzna, a pracodawca nie może odmówić mu udzielenia urlopu w wybranym czasie. Urlopu ojcowskiego niestety pozbawieni są żołnierze, za to od niedawna mogą korzystać z niego policjanci.
Zobacz również:
- Jak wychować jedynaka?
- Jak zorganizować życie rodzinne i wychować dzieci w zdrowej atmosferze?
- Uczymy przez zabawę!
- Jaką rolę pełni ojciec w wychowaniu dziecka?
- 4 miesiąc życia, co nowego u bobasa?
- O czym powinni pamiętać rodzice dbając o zdrowie dzieci?
- Mamo! Daj łyka! Czy powinniśmy pozwalać dzieciom na próbowanie alkoholu?
- Postawy rodzicielskie i ich wpływ na zachowanie dziecka
Tata może również wykorzystać część urlopu macierzyńskiego, z którego zrezygnuje kobieta. Według kodeksu pracy, mama po porodzie musi przebywać na urlopie minimum 14 tygodni, pozostałą część swojego macierzyńskiego - 6 tygodni może przekazać tacie. Oboje muszą przy tym dopełnić formalności - mama powinna powiadomić swojego pracodawcę o rezygnacji z części przysługującego jej urlopu, a tata złożyć u swojego pracodawcy wniosek o jego udzielenie.
Dobra wiadomość jest taka, że osoby, które rozpoczęły urlop macierzyński lub ojcowski przed 1 stycznia 2012 roku również mogą skorzystać z dodatkowych tygodni.
Dieta mamy ważna także po porodzie
Mamy, które planują opiekę nad maleństwem w pierwszych miesiącach życia, powinny nadal dbać o prawidłową dietę zarówno w ciąży jak i w czasie karmienia piersią. W tym celu warto sięgnąć po nowoczesny suplement diety przeznaczony m.in. dla kobiet karmiących piersią np. Pregna Plus oraz Pregna250 DHA.
„Produkty z linii Pregna zawierają starannie dobrany zestaw ważnych składników - minerałów, witamin tj. żelazo, jod, cynk, wit. B 6, wit. B12 oraz ostatnio rekomendowane kobietom w ciąży i karmiącym DHA. Dostarczanie organizmowi odpowiednich ilości kwasów omega-3 jest bardzo ważne również w okresie karmienia piersią. Szczególnie istotny jest kwas DHA, który odgrywa kluczowa rolę w prawidłowym rozwoju mózgu i wzroku dziecka.” – tłumaczy Agata Chodakowska, Product Manager.
Więcej informacji w serwisach: www.verco.com.pl www.humana.pl www.kidy.pl www.mosbito.pl www.bezpiecznywozek.pl www.polkaintymnie.pl
Komentarze do: Zmiany w urlopach macierzyńskich