Szukaj

Łagodny rozrost prostaty i problemy z oddawaniem moczu

Mężczyźni w naszym starzejącym się społeczeństwie stanowią 41 procent ogółu populacji, z czego blisko trzy miliony to mężczyźni powyżej 64 roku życia. Jak się szacuje, dwie trzecie z nich ma problemy z oddawaniem moczu i odczuwa problemy z prostatą. A przecież starzenie się męskiego organizmu nie musi przebiegać w bolesny sposób i wiązać się z poczuciem obniżenia jakości życia.



Możemy cieszyć się zdrowiem i własną aktywnością zawodową bez przeszkód, dbając o dietę i zażywając preparaty o działaniu łagodzącym dolegliwości związane z rozrostem prostaty. A nasza dojrzałość stanie się drugą młodością.

Meandry męskiego starzenia

Starzenie się męskiego organizmu to temat tabu. Wielu mężczyzn nie akceptuje naturalnych zmian w swoim wyglądzie, związanych z utratą włosów, spadkiem poziomu testosteronu i utratą sprężystości mięśni. Tak ważna dla nich sprawność seksualna również ulega osłabieniu, pogarsza się też pamięć i obniża zdolność koncentracji. Wielu mężczyzn skarży się też na obniżenie nastroju i lekkie stany depresyjne. Zaczyna wątpić w swoje możliwości intelektualne, stają się drażliwi i nie radzą sobie w sytuacjach stesogennych. Pojawia się poczucie bezradności i bezużyteczności. I długo, jak wskazują dane Istytutu Seksuologii w Warszawie, nie odwiedzają lekarza androloga i urologa, czekając na zmianę. A ta nie nadchodzi samoczynnie.

Testosteron – dyktator męskości

Dlaczego tak się dzieje? Za zmiany w męskich organizmach odpowiedzialny jest testosteron. Mężczyzna traci go już po 30. roku życia, ale nie gwałtownie, a powoli, ale systematycznie ok. 3% rocznie. W wieku siedemdziesięciu lat poziom tego hormonu wynosi 1/3 wartości poziomu testosteronu u czterdziestolatka. Dodatkowo, niebagatelnym czynnikiem większości zmian jest tryb życia i dieta. Jak się sądzi, to miażdżyca naczyń krwionośnych doprowadza do zaburzeń erekcji i impotencji. Miażdżyca bowiem objawia się najszybciej w naczyniach krwionośnych prącia – najdelikatniejszych i najbardziej kruchych. Dodatkowo – pojawiają się zmiany w obrębie prostaty – doprowadzając w nieleczonej postaci nawet do niewydolności nerek.

Niepozorny, ale ważny gruczoł

Prostata to skarb mężczyzny. Jest nieparzystym narządem położonym w jamie miednicy mniejszej, tuż pod pęcherzem moczowym, a przednią jego część przebija cewka moczowa. Prostata składa się z gruczołów i przewodów zanurzonych w zrębie zbudowanym z tkanki łącznej i mięśni gładkich i wydziela zawiesinę, która wpływa na żywotność plemników w nasieniu i decyduje o wysokiej lub niskiej płodności. Najważniejszymi enzymami w wydzielinie gruczołu krokowego są: kwaśna fosfataza oraz antygen prostaty. Prostata jest gruczołem androgenozależnym to znaczy, że jej wzrost, rozwój oraz działanie zależą od testosteronu. Prostata to jednak bardzo wrażliwy gruczoł wydzielania wewnętrznego, podatna najbardziej na zmiany związane z wiekiem i wahaniami poziomu testosteronu, swojego paliwa. Na jej funkcjonowanie wpływa także zanieczyszczenie środowiska i niewłaściwy, siedzący tryb życia.


BPH – jak to się zaczyna?

Jak się szacuje, łagodny rozrost prostaty (benign prostatic hyperplasia - BPH) i jej ucisk na cewkę moczową, dotyczy ogółu mężczyzn po 50. roku życia i, według dr. Zbigniewa Kwiasa, Kierownika Katedry i Kliniki Urologii Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego, cierpi na niego ponad 80 procent mężczyzn po 70. roku życia. Choć tylko nieznaczna liczba jest narażona na wystąpienie złośliwej postaci raka prostaty, dbać o swoje zdrowie okolic moczowo-płciowych powinni wszyscy. Przeglądowe badanie moczu należy wykonywać dwa razy do roku, zaś badanie prostaty raz na rok wraz z oznaczeniem stężenia hormonów płciowych. Ponadto, istotną rolę w profilatyce pełni postawa lekarza pierwszego kontaktu. Powinien on, poza doradzaniem zmiany diety i umiarkowanej aktywności, być wyczulony na wszelkie objawy bolesnego rozrostu prostaty, by w porę zainterweniować.

Objawy rozrostu prostaty

Do objawów, sugerujących rozrost gruczołu prostaty, należą:
  • coraz częstsze oddawanie moczu w dzień i w nocy,
  • ucisk na pęcherz,
  • wydłużenie oddawania moczu,
  • uczucie niezdecydowania w oddawaniu moczu,
  • zwolniony i przerywany strumień moczu
Tych zmian nie należy lekceważyć, bowiem rozwijają się w szybkim tempie i przy ich nasileniu zostaje jedynie oddanie się w ręce urologa i zaaplikowanie dawki leków hormonalnych, wpływających na przemiany testosteronu, co nie każdemu mężczyźnie może być polecone, ze względu na skutki uboczne (efekt 'kastrujący') oraz negatywny wpływ na gospodarkę lipidową. Bezpieczniejsze są preparaty a-adreolityczne, z tamsoluzyną i terazosyną, łagodząc objawy gruczołu, ale nie zmniejszając jego wielkości. Moga być zatem stosowane przy niewielkich zmianach i w profilaktyce prostaty. Ale i one mają liczne skutki uboczne – jak podają wyniki badań klinicznych, mogą one sięgać nawet do 75%!


Fitoterapeutyki na pomoc prostacie

Zdecydowanie najbezpieczniejszą, zdaniem dr Artura Drzewieckiego z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, formą profilaktyki przerostu prostaty są preparaty roślinne - fitoterapeutyki. Udowodniono naukowo skuteczność tych preparatów w zapobieganiu raka prostaty i, co więcej, w zapobieganiu pozostałym nowotworom. Suplementy te ponadto obniżają ciśnienie i odbudowują nadwerężone ścianki naczyń krwionośnych, uelastyczniając je i chroniąc przed miażdżycą. Nie mają praktycznie skutków ubocznych, bo zawierają jedynie naturalne ekstraktyz nasion i liści: palmy sabal, pokrzywy, sliwy afrykańskiej czy lnu. Dodatkową korzyścią jest formuła tych preparatów – wygodna kapsułka do łykania raz dziennie, a sam zażywający preparat, jak twierdzi dr Drzewiecki, nie ma poczucia, że się "leczy" i może prowadzić swój tryb zycia bez konieczności przestawiania się i radykalnych zmian.

Sterister – skuteczny w profilaktyce przerostu prostaty jest Preparatem roślinnym, który zawiera kompleksowe dawki wyciągów z roślin, jest na polskim rynku Sterister. Aktywne składniki Steristeru pomagają regulować prace mięśni gładkich pęcherza i cewki moczowej oraz regenerują komórki nabłonkowe prostaty. Preparat zawiera unikalną formułę, opartą o dane farmakologiczne i badania naukowe, starannie dobranych ekstraktów roślinnych:
  • wyciąg z lnu, bogaty w lignany – substancje blokujące enzym 5 alfa-reduktazę w prostacie. Enzym ten reguluje przemianę testosteronu w dihydrotestosteron (DHT), jego silniejszą postać, przyczyniającą się do rozrostu prostaty. Lignany zapewniają także lepsze funkcjonowanie komórek prostaty i ich rozwój
  • wyciąg z owoców palmy sabal – ułatwiający oddawanie moczu; bogactwo fitosteroli, kwasów tłuszczowych działających stymulująco na komórki gruczołu prostaty
  • wyciąg z pokrzywy – o działaniu moczopędnym i oczyszczającym pęcherz z substancnji toksycznych; przeciwobrzękowy.
  • Cynk, selen i witamina E – wspomagające odżywianie komórkowe i wzmacniające strukturę komórkową, mające działanie antyoksydacyjne

Profilaktyka to podstawa

Sterister jest preparatem całkowicie naturalnym, o dużej dawce substancji aktywnych. Dlatego można go przyjmować jedynie raz dziennie, w czasie posiłku, najlepiej przez 30-40 dni, aby uzyskać potwierdzoną badaniami poprawę. Sterister pomoże cieszyć się dłużej zdrową męskością, umożliwi zachowanie zdrowia okolic intymnych. A czynności powszechnie uchodzące za wstydliwe, nie będą już źródłem dolegliwości. Pamietajmy jednak, że tylko wcześnie rozpoznany rozrost prostaty przechodzi łagodnie. Nie ulegajmy przekonaniu, że tylko ból zwiastuje chorobę. Kontrolujmy poziom hormonów i odwiedzajmy swojego lekarza, by mógł pomóc nam w cieszeniu się naszą dojrzałością. Zażywajmy bogaty w substancje chroniące prostatę substancje zawarte w Steristerze – a nasza druga młodość będzie źródłem radości i energii. A to na pewno docenią nasze partnerki.


Komentarze do: Łagodny rozrost prostaty i problemy z oddawaniem moczu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz