Szukaj

Maxigra - leczenie zaburzeń erekcji

W kwietniu 2009 r. mijają dwa lata, odkąd do aptek trafiła Maxigra - pierwszy polski produkt leczniczy oparty na syldenafilu. Maxigra została liderem na rynku leków na zaburzenia erekcji już 2 miesiące po wprowadzeniu na rynek i od tego czasu niezmiennie utrzymuję tę pozycję. Obecnie sprzedaje się prawie 3 razy więcej opakowań Maxigry, niż produktu oryginalnego. Przewaga Maxigry w ilości sprzedawanych opakowań stale rośnie. Maxigra ma w tej chwili 60% udział w rynku preparatów stosowanych w leczeniu zaburzeń erekcji, włączając leki dostępne bez recepty, oraz suplementy diety.1




Maxigra to szansa dla mężczyzn, którzy są świadomi własnych problemów seksualnych, mają chęć i potrzebę leczenia oraz chcą stosować leki w dostępnej dla nich cenie. Szacuje się, że w Polsce na zaburzenia erekcji cierpi od 1,5 do 2,6 miliona mężczyzn. Do momentu wprowadzenia na polski rynek Maxigry, tylko około 5% spośród nich poddawało się leczeniu.

Wzrost liczby mężczyzn poddających się terapii to sukces, zważywszy że zaburzenia erekcji to nadal temat tabu dla polskiego pacjenta - trudno o tym mówić otwarcie nawet w gabinecie lekarza. Jak wynika z badań, 71% mężczyzn rezygnuje w gabinecie lekarskim z rozmowy o zaburzeniach erekcji, sądząc że lekarz uzna problem zaburzeń seksualnych za nieważny.2 Tylko niewielki odsetek mężczyzn (20%) wie, że zdolność do odbycia satysfakcjonującego stosunku seksualnego jest objawem zdrowia, zaś dysfunkcje erekcji są często pierwszym symptomem choroby.3 Obawa przed ośmieszeniem się przed partnerką, wstyd przed przyznaniem się do istniejącego problemu przed lekarzem, brak edukacji seksualnej, szerokiej informacji o sposobach leczenia, a także zbyt wysoka cena dotychczas dostępnych leków sprawiały, że do tej pory statystyki dotyczące zdrowia seksualnego Polaków, prezentowały się źle na tle innych krajów Europy.

Od roku 2007, systematycznie rośnie liczba mężczyzn poddających się terapii zaburzeń erekcji. Dla porównania, rynek leków stosowanych w zaburzeniach erekcji, urósł w 2006 roku (przed wprowadzeniem Maxigry), w porównaniu do 2005 roku o ok. 2%, a od 2007 roku rośnie co roku o ponad 20%.4 Co może być tego powodem? Jednym z najważniejszych czynników jest większa dostępność leku ze względu na jego korzystną dla pacjenta cenę. Maxigra jest o kilkanaście do kilkudziesięciu złotych tańsza od innych, analogicznych środków na zaburzenia erekcji przepisywanych przez lekarza, dostępnych w polskich aptekach.

Innym powodem wzrostu popularności tego typu leków mogą być akcje edukacyjne i informacyjne mające na celu zmianę sposobu postrzegania przez Polaków problemów związanych z seksem. Poczucie wstydu i brak świadomości problemu to, obok względów finansowych, najważniejsze bariery w podjęciu decyzji o terapii. Producent Maxigry, firma Polpharma, w ciągu ostatnich dwóch lat przeprowadziła wiele działań mających na celu podwyższenie świadomości Polaków w tym zakresie. W 2008 roku Polpharma zainicjowała Ogólnopolski Program Zdrowia Seksualnego (OPZS). Jest to kampania społeczna promująca zdrowie seksualne. Celem Programu jest edukowanie opinii społecznej i uświadamianie wpływu zaburzeń zdrowia seksualnego na wszystkie sfery życia człowieka, w tym na ogólną kondycję fizyczną, zdrowie psychiczne oraz relacje społeczne. W program zaangażowana jest między innymi Fundacja Aktywnej Rehabilitacji, która włącza się w działania kierowane do osób niepełnosprawnych.


Twórcy Ogólnopolskiego Programu Zdrowia Seksualnego wiedzą, że mity, stereotypy, brak podstawowej wiedzy o fizjologii i psychologii seksualnej, niepowodzenia w pierwszych kontaktach intymnych, a także kompleksy i zahamowania to zagrożenia dla zdrowia seksualnego i udanych relacji partnerskich. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni wstydzą się rozmawiać z lekarzem na intymne tematy. Ci z kolei często nie pytają swoich pacjentów o zdrowie seksualne. Dlatego też eksperci OPZS za główny cel stawiają sobie promocję zdrowia seksualnego oraz szerzenie oświaty zdrowotnej. W ramach Ogólnopolskiego Programu Zdrowia Seksualnego prowadzone są m.in. działania edukacyjne adresowane do dziennikarzy, do środowiska lekarskiego, projekty współrealizowane z organizacjami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych oraz konkursy szerzące wiedzę o zdrowiu seksualnym.


Jakie były początki?

Maxigra swoją premierę miała w kwietniu 2007 roku. Zanim jednak lek pojawił się w aptekach, przeszedł długie i żmudne badania. Maxigrę stworzył zespół naukowców z warszawskiego Instytutu Farmaceutycznego, kierowany przez prof. Osmana Achmatowicza. Dzięki współpracy z Polpharmą, naukowcom udało się opracować metodę syntezy substancji czynnej leku (cytrynianu syldenafilu). W oparciu o nią powstał pierwszy polski produkt leczniczy oparty na syldenafilu, wspomagający erekcję, a zarazem pierwszy preparat odtwórczy syldenafilu w Unii Europejskiej.

Stworzona metoda była w pełni innowacyjna, alternatywna i absolutnie odmienna od tych stosowanych przez inne firmy obecne na rynku. Prof. Osman Achmatowicz mówił o dokonaniu: Miałem satysfakcję wymyślenia nowej, w pełni oryginalnej drogi syntezy, a teraz jestem świadkiem praktycznego jej zastosowania, wprowadzenia naszego wynalazku w życie. Uważam, że możemy być dumni z tego, że pomysł, który zrodził się w polskich laboratoriach został przetworzony w proces technologiczny, który stał się podstawą produkcji leku. Jest to największa satysfakcja, jaką twórca może osiągnąć ze swojej pracy."

Jak działa Maxigra?

Maxigra jest preparatem do stosowania doustnego, przeznaczonym do leczenia zaburzeń erekcji, czyli niezdolnością uzyskania lub utrzymania erekcji wystarczającej do odbycia stosunku płciowego. W celu skutecznego działania preparatu niezbędna jest stymulacja seksualna. Produkt przeznaczony jest dla mężczyzn. Sildenafil wspomaga rozkurcz mięśni gładkich w ciałach jamistych, powodując zwiększenie napływu krwi do prącia podczas podniecenia seksualnego.

Preparat należy przyjmować na ok. 60 minut przed rozpoczęciem aktywności seksualnej.

Dodatkowych informacji udzielają:

Polpharma Biuro Handlowe Sp. z o.o.
www.polpharma.pl

1 Źródło: IMS National Weekly Data, tydzień 15, 2009.

2 Źródło: Marwick C. Survey says patients expect little physician help on sex. JAMA. 1999 Jun 16; 281(23): 2173-4.

3 Na podstawie badań Cegedim dla firmy Polpharma, na losowo-kwotowej próbie mężczyzn, 40-60 l, z miast o populacji powyżej 100 tys. mieszk., N=500, w lutym 2007 r.

4 Źródło: IMS Dataview, luty 2009.

Komentarze do: Maxigra - leczenie zaburzeń erekcji (3)

kumysek
kumysek 20-05-2010 21:23

też biorę leki na potencję

1

tylko, że vizarsin, jest tańszy od innych leków. tylko dzięki lekom moje życie seksualne jest normalne. najważniesze to przełamac się i pójść z problemem do specjalisty... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
goxa
goxa 08-05-2009 22:57

konieczny lekarz

1

mój partner również miał do czynienia z maxigrą i mogę jedno powiedzieć, poprawa była znacząca. Uważam że problem z potencją nie może być w żadnym wypadku tematem tabu i lepiej isc po leki do lekarza niż kupować coś co j... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
BooB
BooB 07-05-2009 10:38

Mówić i jeszcze raz mówić

1

nie można przemilczeć tego problemu. bardzo dobrze że mamy nasze polskie leki. W mojej rodzinie maxigra jest od jakiegoś czasu i nie jest to ani wstyd ani tym bardziej problem. Mężczyczna ma prawo mieć problem w pewnym w... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze