Męskie problemy z potencją
Kłopoty z potencją dotykają mężczyzn w każdym wieku. Wszechobecny stereotyp partnera, który zawsze powinien stanąć na wysokości zadania, wcale nie wpływa pozytywnie na stan zdrowia seksualnego, które wymaga szczególnej delikatności i odpowiedniej pielęgnacji.
Pierwsze kłopoty z potencją
Przyczyny pierwszych problemów z potencją bywają nieraz prozaiczne: intensywny tryb życia, przepracowanie, stres i ciągła presja czasu - wszystko to może utrudniać odbycie satysfakcjonującego stosunku, niezależnie od wieku mężczyzny. W każdym przypadku - wg seksuologa, prof. Zbigniewa Izdebskiego - należy przede wszystkim zadbać o siebie i, na każdym etapie życia, odpowiednio wspierać swój organizm, stosując środki adekwatne do problemu.
Problem z erekcją
Problem z erekcją dotyka ok.:
- 150 milionów mężczyzn na świecie;
- 35 milionów mężczyzn w Europie;
- 3,5 miliona mężczyzn w Polsce.
90% Polaków nie leczy się z powodu tej dolegliwości
Zdrowie seksualne Polaków
Zdrowie seksualne to integracja biologicznych, emocjonalnych, intelektualnych i społecznych aspektów życia seksualnego, koniecznych do pozytywnego rozwoju osobowości, komunikacji i miłości. Nie wpływa na nie korzystnie stres czy intensywny tryb życia, człowiek to przecież psychika i ciało, razem stanowiące całość.
Tymczasem w Polsce utarło się przekonanie, że głównym atrybutem „prawdziwego faceta”, decydującym o jego męskości, bez względu na wiek, jest wzwód. Niemożność sprostania temu wyzwaniu sprawia, że coraz więcej mężczyzn, zwłaszcza młodych, u których występują chwilowe problemy z erekcją, wpędza się w coraz głębszą frustrację, co z kolei prowadzić może do poważniejszych zaburzeń. Dlatego tak ważne jest szerokie edukowanie na temat zdrowia seksualnego i nauczenie mężczyzn metod dbania o nie, gdyż skala zjawiska, związanego z zaburzeniem erekcji, jest coraz większa.
Kilka faktów na temat zaburzeń erekcji
Zaburzenie erekcji, zwane ED (Erectile Dysfunction), definiowane jest jako stała niezdolność do osiągnięcia i utrzymania wzwodu prącia, pozwalającego na odbycie stosunku seksualnego. Wzwód jest dynamicznym procesem naczyniowym, który obejmuje zwiększenie dopływu krwi tętniczej do członka, wypełnienie go krwią i zmniejszenie odpływu żylnego z członka. Zwiększony napływ krwi powoduje rozkurcz mięśni. Za główny mediator wzwodu prącia uznaje się tlenek azotu (NO).
Częstość występowania ED w grupie wiekowej mężczyzn 40-70 lat, wg WHO, w populacji światowej ocenia się na około 50%.
Trudności mężczyzn w relacjach seksualnych
Zaburzenia erekcji w grupie wiekowej do 49 roku życia:
Analizy, przeprowadzone przez Z. Izdebskiego (Z. Izdebski, N=1154 (ogół mężczyzn po inicjacji), N=102 (mężczyźni deklarujący problemy z erekcją), 15-49 lat, 2005), porównujące dwie grupy mężczyzn: z problemami z erekcją i nie mających takich problemów, pokazują, że mężczyźni z problemami z erekcją niżej niż mężczyźni nie mający problemów oceniają (w ostatnich czterech tygodniach przed badaniem):
- Zadowolenie z życia seksualnego (20,2% : 33,2%);
- Zadowolenie z relacji z partnerką (22,7% : 33,7%);
- Pewność, że mogą osiągnąć i utrzymać erekcję (9,1% : 26,7%)
Zobacz również:
- Czym jest zapalenie gruczołu krokowego i jak sobie z nim radzić?
- Menopauza po męsku! Jak przebiega klimakterium u mężczyzn?
- Rak gruczołu krokowego
- Prostata - pora na badania
- Leczenie guza gruczołu krokowego
- Testy genetyczne mogą przewidzieć najbardziej agresywne przypadki raka prostaty?
- Okres refrakcji
- Łagodny rozrost prostaty i problemy z oddawaniem moczu
Mężczyźni z problemami z erekcją częściej niż mężczyźni nie mający problemów:
- Szukają informacji o seksie w Internecie (60,7% : 46,6%);
- Oglądają materiały pornograficzne w Internecie (41,2% : 25,4%);
- Deklarują, że kiedykolwiek:
- palili marihuanę (haszysz) (30,4% : 20,2%); zażywali amfetaminę (17,6% : 8,1%); halucynogeny (8,8% : 3,2%); LSD (10,8% : 2,8%); extasy (12,7% : 4,0%); środki wziewne (5,9 % : 1,1%).
W ciągu ostatniego roku zażywali amfetaminę (31,1% : 9,1%); halucynogeny (9,5% : 1,7%); LSD (9,5% : 7,1%); extasy (19,0% : 4,3%).
Sądzą, że ludzie w kontaktach seksualnych boją się:
- oceny ich sprawności seksualnej przez partnerkę (45,1% : 32,6%);
- że nie sprawdzą się w seksie (50,0% : 32,7%);
- poczucia grzechu (13,7% : 7,1%).
Deklarują aktywność masturbacyjną (40,6% : 23,5%)
Podają wyższą średnią liczbę partnerów seksualnych (10,0 : 5,9)
Współżyją gdy są sami w domu (27,5% : 17,4%), po alkoholu (11,8% : 3,2%), zdradzili partnerkę (41,0% : 26,3%).
Wielokrotnie odczuwają napięcie seksualne (46,4% : 28,2%)
Mężczyźni z problemami z erekcją rzadziej niż mężczyźni nie mający problemów (w ostatnich czterech tygodniach przed badaniem):
- Deklarują, że byli w stanie zawsze lub prawie zawsze utrzymać erekcję (42,4% : 60,4%);
- Oceniają swoje stosunki seksualne jako zdecydowanie bardzo przyjemne (34,1% : 52,8%);
- Deklarują, że zawsze lub prawie zawsze odczuwają pożądanie, napięcie seksualne (24,7% : 40,2%);
Preferowane zachowania seksualne mężczyzn (do 29 r.ż.) mających problemy seksualne:
Pierwsze kłopoty z potencją - kontekst biopsychospołeczny ED. Zachowanie mężczyzn, gdy pojawią się pierwsze problemy z erekcją, często bywa irracjonalne. Pojawia się zaprzeczanie istnieniu problemu, lekceważenie go, unikanie stosunków płciowych. Spada, czasem do zera, częstotliwość zbliżeń z partnerką.
Pojawiają się pierwsze uniki: mężczyzna idzie spać później (lub wcześniej) niż partnerka, nagle przybywa mu pilnej pracy. Pogłębia się frustracja - jest w gorszym nastroju, podenerwowany. Partnerka, która najczęściej funkcjonuje jak bardzo czuły barometr - wyczuwa fałsz zachowania.
Również po jej stronie narasta frustracja, rodzą się podejrzenia, niepotrzebne pytania: „Czy on mnie jeszcze kocha? Czy wciąż mu się podobam? A może on ma romans?”
Konsekwencją zaburzeń seksualnych u mężczyzn z zaburzeniami erekcji jest obniżona jakość życia, co ma negatywny wpływ na całokształt związku. Cierpienie psychiczne, spowodowane zaburzeniami erekcji, może być dotkliwsze niż problemy fizyczne związane z przewlekłą chorobą. Rola partnerki w związku. Matka? Żona? Kochanka? Czy może opiekunka?
W sytuacjach, gdy pojawiają się pierwsze kłopoty z erekcją, niezwykle ważna jest rola kobiety - partnerki. Mężczyzna oczekuje od niej wiedzy, empatii, neutralnego wsparcia.
Tymczasem kobiety unikają rozmów lub udają, że problem nie istnieje - zmieniają relację, nie motywują do poszukiwania czy rozwiązania problemu, stają się „opiekunkami”, często zastępują rozmowę - zakupem jakiegoś preparatu. Bywa też tak, że partnerka, dając wyraz swej bezsilności, zaczyna atakować: ośmiesza mężczyznę, porównuje go z innymi, zmienia relację.
W związkach, charakteryzujących się dobrymi relacjami, obie strony dbają o siebie; bardzo ważną rolę odgrywa tu proces komunikowania i miłości. Ale to nie na barkach kobiety spoczywa znalezienie wyjścia z sytuacji. „Jasne, w niektórych związkach jest tak, że to ona na Mikołaja idzie mu kupić Liderin - jest to zupełnie naturalne” - mówi prof. Izdebski - „ale pamiętajmy, że dotyczy to związków nielicznych. Raczej mężczyzna ma w takiej sytuacji jeszcze większe poczucie niedowartościowania. Chodzi o to, żebyśmy nie unikali problemu, ale jednocześnie mieli świadomość, na jakim etapie jest nasz związek - o czym rozmawiamy, a co lepiej omijać, by nie urazić drugiej strony. Dajmy mężczyźnie prawo jeśli chce do zachowania dyskrecji” - dodaje. Rola lekarza w rozwiązywaniu problemów.
Z badań Z. Izdebskiego wynika, że blisko 60% badanych nic nie zrobiło w związku z wystąpieniem problemu seksualnego, a 92% Polaków w grupie wiekowej 15-49 lat w ogóle unika konsultacji z fachowcami (lekarzami, psychologami, psychiatrami).
71% badanych uważa, że ich problemy nie były poważne i nie wymagały konsultacji ze strony specjalistów.
Wniosek
Przyczyn pierwszych problemów z potencją jest wiele, można starać się im zapobiegać - przede wszystkim dbając o siebie i - na każdym etapie życia - odpowiednio wspierać swój organizm. Trzeba jasno postawić problem i szukać rozwiązania adekwatnego do problemu. Pierwszą pomocą może być sięgnięcie po suplement diety, którego naturalne składniki polepszą jakość życia seksualnego, mogą wpłynąć na wydłużenie czasu trwania stosunku oraz zwiększenie siły erekcji. Czasem, oczywiście, potrzebna jest wizyta u specjalisty, ale warto najpierw zastosować profilaktykę. Jeżeli o problemie nie będziemy rozmawiali, nie przyznamy sami przed sobą, że on istnieje – nadal będzie tak, jak mówi prof. Izdebski: „To, co Polakom najlepiej w seksie wychodzi, to opowiadanie o nim dowcipów”.
Komentarze do: Męskie problemy z potencją (2)
Najlepsze specyfiki na potencje
1Szukasz oryginalnych leków na poprawę potencji? Zamów najlepsze specyfiki dostępne na rynku i ciesz się udanym sexem!... pokaż całość
Jakość spermy
1Oprócz problemów poruszonych w artykule wielu panów ma kłopoty z których sobie nawet sprawy nie zdaje - mianowicie problem z jakością spermy.... pokaż całość