Na czym polega erekcja?
Męskie prącie jest postrzegane jako siła każdego mężczyzny. U wszystkich gatunków ssaków jest bardzo podobnie zbudowane. Składa się z nasady przytwierdzonej do kości łonowych i kulszowych. Części ruchomej zakończonej żołędzią. Prącie i worek mosznowy jest pokryty specjalnym rodzajem skóry, która dostosowuje się do kształtów penisa.
Napletek jest fałdą skórną spełniającą funkcję ochronną przed uszkodzeniami żołędzi. Prącie mężczyzny jest bardzo wrażliwe na dotyk, szczególnie żołądź. Napletek również stymuluje zakończenia nerwowe, które znajdują się na żołędzi. Jeśli penis jest w stanie spoczynku dostarczana jest do niego krew w odpowiednich ilościach potrzebnych do zaspokojenia ten narząd w tlen oraz składniki odżywcze. Pobudzenie seksualne jest formą, w której zachodzi szereg wydarzeń zakończonych erekcją.
W czasie podniecenia zostają pobudzone tzw. nerwy erekcyjne, które dają sygnał do rdzenia kręgowego, gdzie zostają wydzielane liczne substancję sygnałowe i następuje wzwód. Neurotransmitery powodują rozluźnianie się komórek mięśniowych w naczyniach krwionośnych, które doprowadzają do ciał jamistych krew. W ten sposób do członka dociera więcej krwi niż normalnie.
Zobacz również:
- Testy genetyczne mogą przewidzieć najbardziej agresywne przypadki raka prostaty?
- Menopauza po męsku! Jak przebiega klimakterium u mężczyzn?
- Prostata - pora na badania
- Rak gruczołu krokowego
- Leczenie guza gruczołu krokowego
- Czym jest zapalenie gruczołu krokowego i jak sobie z nim radzić?
- Przerost gruczołu krokowego
- Łagodny rozrost prostaty i problemy z oddawaniem moczu
Co powoduje, że członek się podnosi?
Narząd rozrodczy mężczyzny jest dość skomplikowany. Krew, która pojawia się w ciałach jamistych w czasie pobudzenia nie z powodu wielkiej ilości nie ma gdzie z nich odpływać. Naczynia, którymi może ona się wydostać znajdują się między ciałami jamistymi a otaczającą je sztywną osłoną. Ta sztywna osłona może się jednak rozszerzać tylko w niewielkim stopniu. Powoduje to w pewnym momencie ucisk naczyń żylnych i wzrostu ciśnienia w ciałach jamistych. Krew dostaje się do prącia i nie ma jak zostać z niego odprowadzana. To powoduje unoszenie się członka do góry oraz wzrost jego objętości i długości. Ten proces nosi nazwę obrzmienie.
Aby erekcja była nazwana pełną. Oprócz opisanego powyżej zachodzącego zjawiska musi jeszcze nastąpić skurcz mięśni znajdujących się po bokach prącia. Powoduje on dalszy wzrost ciśnienia i do osiągnięcia pełnej sztywności. Erekcja jest pewnego rodzaju kombinacją tych dwóch czynników obrzmienia i usztywnienia.
Erekcja a stosunek płciowy
Do poprawnego odbyci stosunku płciowego najważniejsze jest oczywiście usztywnienie prącia. Penetracja partnerki nie jest możliwa kiedy nie jest ono kompletne. Erekcję można uzyskać przed stosunkiem poprzez stymulacje narządów płciowych . Pobudzając zakończenia nerwowe członka możemy doprowadzić do wzwodu. Czasami zdarza się, że mężczyźnie z różnych czynników fizycznych albo psychicznych mają zaburzenie erekcji. Wtedy zaleca się leczenie, gdyż może to doprowadzić do pogorszenia życia seksualnego.