Decyzja sądu w Kolonii o zakazie wykonywania zabiegu obrzezania, może nieść za sobą negatywne skutki dla zdrowia dzieci, gdyż ulegnie zwiększeniu powszechność nieprofesjonalnych praktyk.
- Trzeba być dość naiwnym, żeby wierzyć w to, że od teraz nie będą przeprowadzane żadne zabiegi obrzezania w Niemczech. To właśnie kliniki oraz praktyki urologiczne, które zapewniają wysoki standard leczenia, będą ostrożne i nie podejmą się przeprowadzenia zabiegu - powiedział Bijan Fateh-Moghadam, prawoznawca z Exzellenzcluster "Religion und Politik" z Universität Münster.
W ten sposób powstaje niebezpieczeństwo, że zabiegi będą wykonywane w mniej profesjonalnym otoczeniu lub zagranicą. Jest to projekt, który w ostateczności prowadzi do mniejszej, a nie większej ochrony dzieci.
Zobacz również:
- Rak gruczołu krokowego
- Testy genetyczne mogą przewidzieć najbardziej agresywne przypadki raka prostaty?
- Menopauza po męsku! Jak przebiega klimakterium u mężczyzn?
- Prostata - pora na badania
- Choroba Peyroniego dotyka 1 na 10 mężczyzn
- Leczenie guza gruczołu krokowego
- Czym jest zapalenie gruczołu krokowego i jak sobie z nim radzić?
- Okres refrakcji
Sąd krajowy w Kolonii, we wtorek uznał wykonywanie zabiegów obrzezania, z pobudek religijnych, za niezgodne z prawem oraz karalne.
Jak twierdzi Bijan Fateh-Moghadam, nowy przepis karny jest najgorszym rozwiązaniem w celu ochrony dzieci przed medycznymi komplikacjami. Zamiast tego, to właśnie rodzice tych dzieci powinni być lepiej poinformowani, np. o możliwościach poddania syna obrzezaniu w jak najlepszych warunkach.
Z medycznego punktu widzenia, zabieg obrzezania obniża ryzyko wystąpienie chorób takich jak infekcje dróg moczowych czy rak prącia.
- W takim przypadku, gdzie konfrontowane są wady i zalety, pozostawia się decyzję rodzicom, co jest dobre dla ich dzieci - powiedział Fateh-Moghadam.
Jak twierdzi Fateh-Moghadam, warto byłoby zróżnicować pogląd w kwestii obrzezania.