Odwrócenie wykonanej uprzednio wazektomii powinno być przeprowadzane przez doświadczonych w mikrochirurgii urologów i specjalistów w zakresie wspomaganego rozrodu, jak podaje najnowszy numer British Journal of Urology International.
Odkrycia te są oparte na serii ankiet przeprowadzonych w ciągu 10 lat wśród członków British Association of Urological Surgeons (BAUS).
„Z naszych badań jasno wynika, że pary nie powinny decydować się na konsultację z przypadkowym urologiem, ale ze specjalistą, który posiada wiedzę o wszystkich czynnikach wpływających na wynik zabiegu odwrócenia wazektomii” - tłumaczy współautor publikacji, dr Stephen R. Payne z brytyjskiego Manchester Royal Infirmary.
Prowadzenie pacjenta po wcześniej dokonanej wazektomii to złożony proces wymagający szczegółowej wiedzy w zakresie technik chirurgicznych i dostępnych opcji zmaksymalizowania szans na każdą kolejną ciążę.
Około 6 procent mężczyzn po dokonaniu zabiegu interesuje się możliwością odwrócenia procedury, która ponownie pozwoliłaby na spłodzenie potomstwa. Istnieje ich kilka, między innymi odtworzenie ciągłości nasieniowodów czy chirurgiczne pobieranie nasienia.
Zobacz również:
- Czym jest zapalenie gruczołu krokowego i jak sobie z nim radzić?
- Testy genetyczne mogą przewidzieć najbardziej agresywne przypadki raka prostaty?
- Menopauza po męsku! Jak przebiega klimakterium u mężczyzn?
- Rak gruczołu krokowego
- Prostata - pora na badania
- Leczenie guza gruczołu krokowego
- Okres refrakcji
- Przerost gruczołu krokowego
Ogólna analiza ankiet wykazała, że:
• ponad 80% respondentów (członków BAUS) przeprowadzało zabieg przywrócenia ciągłości nasieniowodów, ale jedynie trzy czwarte z nich wykonywało go mniej niż 15 razy w ciągu roku
• jedynie połowa z nich doradzała zainteresowanym parom alternatywę dla zabiegu chirurgicznego
• mniej niż połowa z nich (41%) informowała o szczegółowych skutkach takiej interwencji w organizm pacjenta.
Jednakże wyniki badań przeprowadzonych w 2010 roku pokazały, że członkowie sekcji andrologicznej BAUS, którzy specjalizują się w problemach związanych z męskimi narządami rozrodczymi, częściej niż eksperci innych instytucji:
• przeprowadzali zabiegi odwrócenia wazektomii (25% do 4%)
• nalegali na konsultację z obojgiem partnerów (85% do 80%)
• chcieli przedyskutować inne możliwości spłodzenia potomstwa (63% do 44%)
• byli w pełni poinformowani w kwestii kryteriów zapłodnienia in vitro (54% do 23%)
• rutynowo pobierali nasienie przed przeprowadzeniem zabiegu (28% do 10%)
• zapewniali indywidualne prognozy efektów (86,5% do 71%)
• używali mikroskopu operacyjnego (40% do 26%).
Uzyskane dane naświetliły profesjonalizm i wiarygodność ekspertów BAUS, co podkreśla w swoich wypowiedziach dr Pane.
„Z wyników można wyciągnąć wniosek, że chirurdzy ukierunkowani na problemy andrologiczne potrafią zapewnić bardziej wyważony punkt widzenia - udzielają informacji, które pozwalają parom na podjęcie najlepszej dla nich decyzji. Dalsze analizy pokazują, że jakość usług poprawia się tym szybciej, z im większą liczbą przypadków stykają się lekarze,” mówi ekspert.