Prostata - pora na badania
Łagodny rozrost prostaty to jedno z najczęstszych schorzeń dotykających mężczyzn po 40. roku życia. W Polsce dotyczy ponad 2 milionów mężczyzn – blisko połowy z tych, którzy ukończyli 50. rok życia. Z upływem lat liczba ta stale rośnie. Wczesne rozpoznanie choroby pozwala na podjęcie właściwej terapii i szybkie złagodzenie dolegliwości.Choroby gruczołu krokowego zwanego prostatą powodują u mężczyzn wiele dolegliwości zwłaszcza w wieku starszym, gdy u większości z nich gruczoł ulega łagodnemu rozrostowi.
Mężczyźni po 50. roku życia-nawet tacy, którzy nie odczuwają dokuczliwych dolegliwości - powinni poddawać się obserwacji polegającej na wykonywaniu kontrolnych badań diagnostycznych dwa razy w roku. W ramach kampanii „Pora na badania, badania w porę”, w roku ubiegłym przebadało się 6.500 mężczyzn w wieku 50-65 lat. Informacje przekazywane choremu przez lekarza wpływają zwykle uspokajająco, pozwalają mu zrozumieć istotę choroby i bez obaw spoglądać w przyszłość.
Wzrastająca liczba zachorowań spowodowana jest zarówno starzeniem się populacji, jak i niewystarczającą świadomością zdrowotną naszego społeczeństwa. Dlatego tak istotną rolę odgrywają inicjatywy prozdrowotne, które ułatwiają pacjentom drogę do specjalistów, jak również stają się czynnikiem ratującym przed rozwojem wielu chorób, w tym także nowotworowych.
PROSTATA (inaczej stercz) to gruczoł krokowy o kształcie zbliżonym do kasztana otaczający cewkę moczową przy ujściu do pęcherza moczowego, mieszczący się u mężczyzn między kością łonową a odbytem. Do prawidłowego funkcjonowania prostata potrzebuje hormonu produkowanego przez jądra- testosteronu. Sama produkuje płyn, który zawiera glukozę – substancję odżywiającą i chroniącą plemniki.
Rodzaje chorób prostaty:
- stan zapalny, występujący zwykle u młodszych mężczyzn,
- łagodny rozrost,
- nowotwór złośliwy (w 95% gruczolakorak)
Zobacz również:
OBJAWY
Objawy rozrostu prostaty następują powoli i mężczyźni często nie zdają sobie sprawy z zachodzącego procesu. W miarę jak stan się pogłębia oddawanie moczu staje się coraz trudniejsze. Dolegliwości te są przyczyną nieustannego zmęczenia i rozdrażnienia, a nie leczona choroba może stanowić zagrożenie dla życia.
Co powinno nas zaniepokoić?
- trudności w początkowej lub końcowej fazie oddawania moczu,
- wyciekanie moczu kroplami,
- częstomocz - oddawanie moczu w nocy od 1 do 4 i więcej razy,
- po oddaniu moczu wrażenie, że pęcherz nie został opróżniony,
- niemożność powstrzymania oddawania moczu,
- niekiedy silne bóle w dole brzucha spowodowane zatrzymaniem moczu.
Nie leczony łagodny rozrost stercza może prowadzić do poważnych zaburzeń, tkj.:
- kamica pęcherza moczowego,
- zapalenie pęcherza moczowego,
- uszkodzenie nerek,
- całkowita niemożność oddania moczu.
BADANIE
U każdego mężczyzny, który trafia do urologa z dolegliwościami układu moczowego zaleca się przeprowadzenie następujących badań:
- wywiad chorobowy,
- badanie ogólne i gruczołu krokowego palcem przez odbytnicę (per rectum),
- punktowa ocena objawów (I-PSS) i ocena jakości życia (QOL),
- badanie ogólne moczu
Wywiad lekarski powinien uwzględniać:
- częstotliwość i objętość oddawania moczu,
- ocenę zaburzeń oddawania moczu,
- ocenę życia seksualnego pacjenta
Istotnym elementem badania urologicznego jest punktowa ocena objawów ze strony dolnych dróg moczowych i jakości życia mężczyzny - IPSS (International Prostate Symptome Score). System punktowej oceny, stosowany niemal w całej Europie pozwala zidentyfikować rodzaj i nasilenie dolegliwości, decydujących o obniżeniu jakości życia mężczyzny cierpiącego z powodu łagodnego rozrostu prostaty. Przyjmuje się następującą interpretację wyników:
- od 0-7 punktów - łagodne objawy rozrostu stercza
- od 8-19 punktów - umiarkowane objawy
- od 20-35 punktów - objawy o znacznym nasileniu
Kwestionariusz ten to forma samooceny, która może uświadomić pacjentowi zaistniały problem i skłonić go do zgłoszenia się do urologa w celu dokonania szczegółowych badań.
LECZENIE
Leczenie łagodnego rozrostu prostaty ma przede wszystkim za zadanie:
- redukcję gruczolaka prostaty,
- wyeliminowanie lub złagodzenie dolegliwości w oddawaniu moczu
informacja prasowa
kontakt: Rowland Communications t. (+22) 593 91 00
g.abramczuk@rowland.pl i k.wozniak@rowland.pl
kontakt: Rowland Communications t. (+22) 593 91 00
g.abramczuk@rowland.pl i k.wozniak@rowland.pl