Szukaj

Przerost gruczołu krokowego

Łagodny rozrost gruczołu krokowego (BPH - benign prostatic hyperplasia) - jest schorzeniem wyjątkowo częstym w męskiej populacji. W związku z postępującym starzeniem się społeczeństwa choroba ta nabiera szybko na znaczeniu. Dotyczy ona około połowy mężczyzn powyżej 50 roku życia i ponad 70% mężczyzn, którzy ukończyli 60 lat. Mężczyźni niechętnie przyznają się do problemu z prostatą.



Wielu z nich czeka z wizytą u urologa do momentu, kiedy objawy choroby boleśnie dają się odczuć. Bagatelizowanie sprawy powoduje nieodwracalne skutki i kończy się nawet leczeniem operacyjnym. A przecież można tego uniknąć.

Celem leczenia łagodnego rozrostu stercza jest zmniejszenie przeszkody podpęcherzowej, jaką jest przerośnięta prostata, co prowadzi do złagodzenia dolegliwości wywołanych przez chorobę, a przede wszystkim, do poprawy strumienia moczu. W ostatnich latach nastąpił wybitny rozwój metod leczenia BPH zarówno farmakologicznego, jak i zabiegowego.

I. LECZENIE FARMAKOLOGICZNE

Do farmakologicznego leczenia łagodnego rozrostu stercza kwalifikują się chorzy z umiarkowanie lub znacznie nasilonymi dolegliwościami, u których nie występują bezwzględne wskazania do leczenia chirurgicznego.
Wydaje się, że do farmakologicznego leczenia szczególnie nadają się:
  • chorzy w młodym wieku,
  • chorzy w początkowych stadiach choroby, u których dominują objawy podrażnieniowe,
  • chorzy oczekujący na zabieg chirurgiczny,
  • chorzy nie akceptujący leczenia chirurgicznego,
  • chorzy w złym stanie ogólnym nie pozwalającym na przeprowadzenie zabiegu operacyjnego
ZASTOSOWANIE ZNAJDUJĄ LEKI NALEŻĄCE DO NASTĘPUJĄCYCH GRUP:

a) α 1 blokery
b) leki o działaniu hormonalnym
c) leki roślinne
d) makrolidy polienowe.

α 1 BLOKERY

Leki blokujące α 1 receptory wpływają relaksująco na mięśniówkę gładką okolic zwieracza wewnętrznego cewki, cewki tylnej oraz torebki stercza ułatwiając opróżnienia pęcherza moczowego, tym samym zmniejszenie dolegliwości spowodowanych chorobą.

Nie wpływają one na wielkość gruczołu krokowego i szybkość wzrostu prostaty – działają wyłącznie objawowo.
Leki te są skuteczne w leczeniu BPH oraz skutecznie obniżają ciśnienie tętnicze u pacjentów chorujących na chorobę nadciśnieniową, która często współistnieje z BPH.

LEKI O DZIAŁANIU HORMONALNYM


Założeniem leczenia hormonalnego jest wyeliminowanie lub osłabienie oddziaływania hormonów na stercz. Hormony męskie bezpośrednio pobudzają do przerostu prostaty. Leki o działaniu hormonalnym powodują zmniejszenie się rozmiarów gruczołu krokowego, co prowadzi do złagodzenia objawów wynikających z przeszkody podpęcherzowej.

Jedynym lekiem z tej grupy jest Inhibitor 5 α reduktazy / finasteryd. Charakteryzuje się długim 6-12 miesięcznym oczekiwaniem na efekty leczenia oraz działaniem niepożądanym wynikającym z oddziaływania hormonalnego (zaburzenia potencji, spadek libido, zmniejszenie objętości ejakulatu).
Lek ten skutecznie spowalnia wzrost prostaty

PREPARATY ROŚLINNE

Oba wyżej wymienione sposoby obarczone są ryzykiem skutków ubocznych, w efekcie rośnie popularność fitoterapeutyków (takich jak np. Sterister) - środków pochodzenia roślinnego, które są bezpieczne i nie powodują skutków ubocznych, jednocześnie znacząco spowalniają wzrost prostaty. Działanie preparatów roślinnych jest związane z obecnością w nich takich substancji jak garbniki, steroidy roślinne (fitosterole, sitosterole), flawonidy, saponiny, kwasy wielofenolowe, aminy biogenne i olejki eteryczne. Wykazują one działanie przeciw obrzękowe, przeciw zapalne i przeciw bakteryjne, obniżają napięcie mięśni gładkich pęcherza i cewki oraz pobudzają regenerację nabłonka gruczołu krokowego. Preparaty pochodzenia roślinnego przynoszą subiektywną poprawę u około 60-80 % chorych we wczesnych stadiach łagodnego rozrostu stercza, nie wykazując praktycznie żadnego działania ubocznego. Są stosowane nie tylko w łagodnym przeroście prostaty, ale również pomocniczo w stanach zapalnych prostaty. Co raz częściej łączone są różne substancje czynne z witaminami, mikro-, makroelementami oraz czynnikami aktywnymi, które czynią z tych preparatów nie tylko produkty na przerost prostaty, ale również pomagają one w opróżnianiu pęcherza moczowego, stymulują wzrost i podział komórek stercza, a także regulują przemianę testosteronu i DHT wpływając bezpośrednio na poprawę aktywności seksualnej i samopoczucia pacjentów. Przykładem może być Sterister, preparat złożony o wielokierunkowym działaniu.


MAKROLIDY POLIENOWE

Są to leki z grupy antybiotyków wpływające pośrednio (przemianę prekursorów hormonów płciowych m. in. cholesterolu) na środowisko hormonalne i tym samym oddziaływująca na metabolizm tkanki stercza.

II.LECZENIE ZABIEGOWE

Bezwzględne wskazania do leczenia chirurgicznego:
  • nawracające zatrzymania moczu (niemożność samodzielnego oddania moczu przez chorego po co najmniej jednej próbie usunięcia cewnika z pęcherza),
  • nawracający krwiomocz będący następstwem łagodnego rozrostu stercza,
  • niewydolność nerek w następstwie łagodnego rozrostu stercza,
  • kamica pęcherza moczowego,
  • nawracające zakażenie układu moczowego,
  • rozległe uchyłki pęcherza.

Powiększenie gruczołu krokowego, nawet znacznego stopnia, nie powodujące jednak istotnego utrudnienia w oddawaniu moczu, nie stanowi wskazania do leczenia zabiegowego.

Różnorodność metod służących zabiegowemu leczeniu łagodnego rozrostu stercza jest bardzo duża. Można je podzielić na dwie grupy:

a)metody polegające na oddziaływaniu na stercz w taki sposób, aby doprowadzić do poprawy drożności sterczowego odcinka cewki bez doraźnego usunięcia tkanki gruczołu krokowego

b)metody polegające na usunięciu przerośniętej tkanki tzw. gruczolaka stercza.

Jeśli mężczyźni przełamią drzemiące w sobie uprzedzenia i zawczasu zaczną myśleć o swojej prostacie, mają szanse uniknąć wielu niekomfortowych sytuacji i poprawić swoją jakość życia. Jednocześnie nie wolno zapominać o regularnych wizytach u lekarza. Żaden preparat nie zastąpi bowiem wiedzy specjalisty i dokładnych okresowych badań. Mając tego świadomość, po prostu dbajmy o siebie wykorzystując to, co daje nam nowoczesna medycyna, bo lepiej zapobiegać niż leczyć.