Przyczyny raka prostaty
Rak prostaty to inaczej rak gruczołu krokowego, który stanowi 9% zgonów z powodu nowotworu u mężczyzn. Rak prostaty rozpoznawany jest na podstawie wywiadu lekarskiego, a następnie badania przez odbytnicę. Następnie wykonuje się badania w celu określenia stężenia PSA w surowicy krwi a także ultrasonografię.
Proces starzenia i zmiany w gospodarce hormonalnej przyczynami raka prostaty
Częstość występowania raka prostaty zwiększa się z wiekiem. U mężczyzn powyżej 75. roku życia stwierdza się go w aż 80% przypadków.
Pojawianie się raka gruczołu krokowego w zaawansowanym wieku jest prawdopodobnie związane z procesami starzenia się i zmianami w gospodarce hormonalnej. Oba te czynniki mogą prowadzić do powstania łagodnego przerostu prostaty, które z czasem może przeistoczyć się w nowotwór złośliwy.
Zdarza się, że ten rodzaj nowotworu rozpoznawany jest u mężczyzn w wieku około 40 lat i więcej, ale jest to znikomy odsetek. Jednak u młodszych osób choroba ta przebiega bardziej złośliwie, co powoduje gorsze rokowania.
Zobacz również:
- Współczesne metody leczenia wczesnego i zaawansowanego raka żołądka
- Rak odbytnicy- co powinno nas zaniepokoić?
- Najczęstsze nowotwory kości u dzieci - co powinno nas zaniepokoić?
- Ostra białaczka nielimfoblastyczna u dzieci - kiedy podejrzewać?
- Czerniak - niebezpieczny nowotwór widoczny dla oka
- Rak gruczołu krokowego - jeden z najczęstszych nowotworów u mężczyzn
- Choroba nowotworowa u małego dziecka
- Objawy białaczki
Aby udało się przezwyciężyć raka prostaty ważne jest wczesne rozpoznanie. W Polsce 30% tego typu nowotworów wykrywanych jest w zaawansowanym stadium. Zaleca się, aby mężczyźni po 50. roku życia powinni co roku badać się urologicznie oraz kontrolować stężenie PSA w surowicy.
Predyspozycje genetyczne jako przyczyny raka prostaty
Czynnikiem wpływającym na zachorowanie jest predyspozycja genetyczna. Badania pokazują, że osoby, których bliscy mieli do czynienia z rakiem prostaty, mają kilkakrotnie wyższe ryzyko zachorowania.
Styl życia a rak prostaty
Istotnym jest również styl życia. Mężczyźni z nadwagą i ograniczoną aktywnością fizyczną są wyjątkowo narażeni. Zarówno palenie tytoniu a nawet czynniki środowiskowe, mogą być powodem zachorowania.
Należy także pamiętać o odpowiedniej diecie. Duże ilości tłuszczów nasyconych i czerwone mięso także mogą się przyczynić do powstania nowotworu prostaty. Dlatego aby zapobiegać, należy swoją dietę wzbogacić w witaminy, które zawarte są w owocach i warzywach. Ponadto zalecane jest zmniejszenie spożycia alkoholu oraz żywności przetworzonej, która zawiera sztuczne barwniki.
Wprowadzenie zmian jest konieczne, aby nie tylko uniknąć raka prostaty, ale także aby zapobiegać innym chorobom. Trochę ruchu, zdrowe odżywianie się, porzucenie używek i aktywne życie wzmocnią odporność ustroju. Poczujemy się młodo i zdrowo.