Naukowcy donoszą, że wysocy mężczyźni są bardziej narażeni na raka jąder. Analiza 13 poprzednio przeprowadzonych badań na tysiącach mężczyzn wykazała, że każde 5 cm wzrostu więcej podnosiło ryzyko wystąpienia choroby o 13 procent.
Nie jest jeszcze do końca jasne, co stoi za tą zależnością, jednak odpowiedzialne mogą być tu hormony wzrostu, które mogłyby napędzać rozwój choroby.
Rocznie w Wielkiej Brytanii rak jąder dotyka około 2000 mężczyzn i w przeciwieństwie do innych odmian raka - ten najbardziej powszechny jest wśród ludzi młodych.
Połowa przypadków to mężczyźni poniżej 35 roku życia, z których najbardziej narażone są osoby w wieku pomiędzy 25 a 34 lat.
Jest to zarazem jeden z najłatwiejszych do leczenia typów choroby, a wyleczyli się z niego m.in. siedmiokrotny mistrz Tour de France, Lance Armstrong, czy zdobywca Grand National, Bob Champion.
Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych powiązali chorobę ze wzrostem po zebraniu danych pochodzących z kilkunastu badań przeprowadzanych na całym świecie.
Zobacz również:
- Czym jest zapalenie gruczołu krokowego i jak sobie z nim radzić?
- Testy genetyczne mogą przewidzieć najbardziej agresywne przypadki raka prostaty?
- Menopauza po męsku! Jak przebiega klimakterium u mężczyzn?
- Prostata - pora na badania
- Rak gruczołu krokowego
- Leczenie guza gruczołu krokowego
- Okres refrakcji
- Andropauza – objawy, przyczyny, leczenie
Dr Michael Blaise Cook z National Cancer Institute w Maryland powiedział, że nie jest jasne skąd bierze się taka zależność.
W artykule zamieszczonym w British Journal of Cancer stwierdził, że geny, odżywianie, hormony oraz inne czynniki wpływające na wysokość ciała mogą również mięć wpływ na rozwój raka.
Jednak onkolodzy z Wielkiej Brytanii uspokajają wysokich mężczyzn, podkreślając, że ten rodzaj raka jest stosunkowo rzadki, a o wiele bardziej liczą się w jego przypadku takie czynniki ryzyka jak historia choroby w rodzinie.
Sara Hiom z Cancer Research UK dodała: - Ważne jest, aby mężczyźni zwracali uwagę na jakiekolwiek zmiany w rozmiarze i ciężarze ich jąder, a w razie zauważenia jakichś niepokojących oznak nie powinni zwlekać z wizytą u lekarza.
- Szczególnie dotyczy się to młodych mężczyzn, gdyż choroba najczęściej występuje w wieku poniżej 35 lat.
- Perspektywy w leczeniu raka jąder są również najbardziej obiecujące spośród wszystkich odmian choroby - nawet po rozprzestrzenieniu choroby pacjentów można skutecznie wyleczyć.
W dalszym ciągu mamy niewielką wiedzę na temat przyczyn raka jąder; jest to choroba zagrażająca mężczyznom każdego wzrostu, jak pokazuje przykład popularnego dżokeja Boba Championa, który wygrał walkę z chorobą, po czym już po roku wygrał Grand National.
Wysokość ciała do tej pory wymieniana była wśród czynników ryzyka wystąpienia raka prostaty.
Komentarze do: Wysocy mężczyźni są bardziej narażeni na raka jąder