Nietypowy kształt nosa
W medycynie nie istnieje wyrażenie „normalny” kształt nosa. Istnieją jednak czynniki, takie jak uraz, guzowatość, trąd, złośliwy nowotwór nosa, które mogą doprowadzić do zdeformowania jego kształtu.
Nos jest często narażony na różnego typu urazy. Podczas urazu ulega on zwykle spłaszczeniu lub skrzywieniu. Występuje wtedy krwawienie i opuchlizna, świadczące o złamaniu kości. Często w celu wyprostowania nosa niezbędne jest leczenie chirurgiczne, jednak aby móc je przeprowadzić należy poczekać aż zniknie opuchlizna.
Objawy:
- rozpłaszczenie nosa
- skrzywienie nosa
- opuchlizna
- krwawienie
Guzowatość nosa
Guzowatość nosa wywołana jest przerostem gruczołów łojowych nosa (odmiana trądziku różowatego). Choroba ta dotyka częściej mężczyzn niż kobiet. Czynnikiem zwiększonego ryzyka jest starszy wiek i nadmierne spożywanie alkoholu. Proces zniekształcenia nosa może trwać nawet kilka lat. W celu naprawienia kształtu wykonuje się operację chirurgiczną.
Objawy:
- powiększony, bulwiasty nos
- zagłębienia na powierzchni nosa
- zmieniony sinopurpurowy kolor
Martwica przegrody nosowej
Martwica przegrody nosowej powstaje, gdy uderzenie w nos nie łamie kości, a jedynie uszkadza przegrodę nosową. Przegroda nosowa jest to cienka warstwa chrząstki, mająca za zadanie oddzielać dwie strony nosa. Uderzenie powoduje powstanie skrzepu krwi w przegrodzie.
Objawy:
- ból głowy
- zaburzenia czucia na skórze nosa
- miejscowy ból czubka nosa
- po dłuższym czasie zanik przegrody nosowej
Nowotwór złośliwy nosa
Nowotwór złośliwy nosa objawia się pojawieniem się rany o nieregularnym kształcie na powierzchni nosa. Jeśli rana powiększa się z biegiem czasu, krwawi, boli lub wrzodzieje, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Na złośliwość może wskazywać powiększenie lokalnych węzłów chłonnych.
Trąd
W przypadku wystąpienia trądu dochodzi do owrzodzenia przegrody nosowej, a następnie do zapadnięcia się nosa.
Czytaj również: Plastyka nosa
Komentarze do: Nietypowy kształt nosa