Szukaj

Czerwone oczy

Zazwyczaj zaczerwienione oczy są wynikiem zmęczenia - zbyt krótkiego snu czy za długiej pracy przed ekranem komputera. Nie są one wtedy powodem do zmartwienia, nawilżające krople do oczu lub kilka godzin snu pozwolą im odpocząć i odzyskać zwykłą barwę. Zdarza się jednak, że widoczne żyłki w białku oka są oznaką choroby.

Zespół czerwonego oka

Zwykle naczynia, które odpowiadają za ukrwienie oka nie są widoczne lub można ich dojrzeć tylko kilka. Kiedy oko jest zaczerwienione, białko zdaje się być czerwone lub różowe, naczynia krwionośne stają się widoczne mamy do czynienia z zepołem czerwonego oka. Nie jest to diagnoza medyczna, a jedynie opis objawu. Zespół czerwonego oka zwykle jest sygnałem świadczącym o stanie zapalnym oka, który występuje w wielu chorobach. Poniżej opisane zostaną niektóre z przyczyn zmiany koloru białek na czerwony.

Podrażnienie

Jeśli jest niewielkie i nie towarzyszą mu dodatkowe objawy, takie jak tracenie ostrości widzenia, to nie wymagają konsultacji lekarskich. Przebywanie w zadymionym, na przykład dymem papierosowym pomieszczeniu jest dla oczu drażniące i może wywołać ich zaczerwienienie. Podobnie może działać używanie nieodpowiednich płynów do demakijażu oczu o uczulającym lub po prostu zbyt „agresywnym” dla oka składzie.

Choroby przebiegające z gorączką

Wysoka temperatura ciała może wywołać niewielkie zaczerwienie oczu. Bardzo charakterystyczym objawem odry jest zaczerwienienie oczu i towarzyszący mu nieżyt spojówek oraz światłowstręt. Objawy nie dotyczące oczu to podwyższona temperatura, katar, ból gardła, kaszel i wysypka pojawiająca się najpierw za uszami, a potem przechodząca na resztę ciała. Po 4-5 dniach od ukazania się wysypki objawy zaczynają zanikać.

Zapalenie spojówki

Zapalenie spojówek najczęstsza jednostka chorobowa powodująca zaczerwienienie oczu. Zwykle towarzyszy jej świąd, żółtawa wydzielina, czasem pojawiają się srumpy na powiekach. Zaczerwienienie jest silniejsze po bokach gałki ocznej, słabsze przy źrenicy.

Istnieje wiele powodów zapalenia spojówek. Do zakaźnych należą wirusy, bakterie i chlamydie, natomiast niezakaźle to zespół suchego oka, alergie czy skutki uboczne przyjmowanych leków. Wszystkie te czynniki mogą być bezpośrednimi przyczynami zapalenia spojówki oka.

Leczenie zwykle obejmuje kurację antybiotykową, lekarz przepisuje maść lub krople, które powodują ustąpienie choroby.

Zapalenie spojówek często dotyka osób używających soczewek kontaktowych. Soczewki, które zbyt dlugo pozostają na oku, uniemożliwiają swobodny dostęp tlenu do rogówki, co przyczynia się do uszkodzenia komórek rogówki. W konsekwencji oko jest bardziej podatne na stany zapalne. Bardzo ważna jest dbałość o czystosć zarówno soczewek, jak i pojemników, w których są przechowywane. Nie przestrzeganie higieny w używaniu soczewek również przyczynia się do podatności oka na stany zapalne.

Alergia

Uczulenie również może być powodem zaczerwienienia oczu. Zwykle dotyka osób uczulonych na pyłki roślin i towarzyszy mu wodnisty katar i częste kichanie. Reakcja alergiczna objawia się umiarkowanym swędzeniem lub pieczeniem oczu, łzawieniem przeroczystą wydzieliną.  Niektórzy mogą wyczuć drobne grudki na wewnętrznej stronie powieki.
Jeśli zaczerwienienie białek powoduje uczulenie, to pomocy trzeba szukać u alergologa. Leki przeciwuczuleniowe pozwolą oczom odzyskać zwykły kolor i złagodzą inne reakcje alergiczne ogranizmu.

Wylew podspojówkowy

Wylew podspojówkowy, inaczej zwany wynaczynieniem podspojówkowym może wyglądać niepokojąco, ale nie jest niczym wymagającym leczenia. Zwykle pojawia się w konsekwencji drobnego krwawienia jednego z naczyń krwionośnych. Łatwo go rozpoznać, jeśli na oku nagle i bezboleśnie pojawiła się intensywnie czerwona plamka, która blednie w kierunku skraju oka, ale nie dochodzi do tęczówki, to najprawdopowobniej jest to wylew podspojówkowy. Plama może zajmować nawet połowę oka, ale jest nieszkodliwa i w przeciągu kilku tygodni sama znika.

Jeśli plamka pojawiła się u osoby starszej, to dobrze jest sprawdzić u niej ciśnienie. Osoby, u których do wynaczynienia podspojówkowego doszło po urazie głowy, powinny zgłosić się do lekarza w celu sprawdzenia, czy nie zaszły powazniejsze obrażenia.

Zaczerwienione oczy w większości przypadków nie są wywołane poważnymi chorobami. Często są one zmęczone lub po prostu podrażnione. W takim wypadku możemy zastosować kilka sprawdzonych sposobów na zwalczenie tego problemu.

Osobny artykuł na ten temat: Domowe sposoby na czerwone oczy

Jeśli mimo odpoczynku utrzymuje się zaczerwienie oczu to warto skosultować ten objaw z lekarzem, szczególnie, jeśli zmianie koloru białek oczu towarzyszą inne nietypowe objawy, na przykład nieostre widzenie.

Agnieszka Muciek - Szewczyk

Komentarze do: Czerwone oczy (1)

kokarda
kokarda 31-07-2018 20:39

oczy

1

ja najczęściej po długiej pracy przed komputerem mam bardzo mocno przekrwione oczy. widać po nich wtedy, ze potrzebują pomocy. zakraplam je kroplami Starazolin i czuję jaką przynoszą im ulgę.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze