Gwałtowny ból w klatce piersiowej, możliwy zawał serca
Gwałtowny ból w klatce piersiowej zawsze jest bardzo niepokojącym objawem i nie powinien być lekceważony. Wiele osób od razu będzie podejrzewać zawał serca. Często taki objaw może być spowodowany przez inne, różne choroby. Ewentualności diagnostyczne różnią się w zależności od wieku pacjenta.
Zawał serca
Zawał serca powstaje wskutek zablokowania dopływu krwi do jakiegoś fragmentu serca. Zawał mięśnia sercowego występuje zazwyczaj u osób po 40 roku życia, częściej u mężczyzn. Najważniejsze jest jak najszybsze rozpoznanie choroby i rozpoczęcie leczenia.
Objawy:
- gwałtowne pojawienie się silnego i centralnego bólu w klatce piersiowej
- do ataku dochodzi podczas spoczynku
- ból o charakterze gniotącym lub miażdżącym
- duszności
- nudności
- poty
- nieregularny puls
Zapalenie przełyku powstaje wskutek niewydolności dolnego zwieracza przełyku. Do najczęstszych przyczyn należy nadmierne spożywanie alkoholu oraz palenie papierosów. Zapalenie przełyku może być bardzo bolesne i objawiać się bardzo podobnie do zawału serca.
Objawy:
- centralny ból w klatce piersiowej
- ból może promieniować do szyi
- nadmierna potliwość
- odbijanie się
- niestrawność
- uczucie duszności
- chrypka
Podrażnienie nerwów przebiegających w wiązkach pomiędzy żebrami i opasujących całą klatkę piersiową może spowodować gwałtowny ból w klatce piersiowej. W trakcie pojawienia się objawu stan chorego może wydawać się bardzo zły, jednak nie stanowi większego zagrożenia. W celu zwalczenia bólu wystarczy podanie środka przeciwbólowego.
Objawy:
- mocny ból w klatce piersiowej
- może promieniować od pleców do przodku klatki
- ból wzmacnia się podczas snu
- często pojawia się i znika
Wrzód trawienny jest to odgraniczony ubytek błony śluzowej w obrębie przewodu pokarmowego. Zazwyczaj powstaje w okolicy dwunastnicy i żołądka, rzadziej w przełyku i jelicie. Szacuje się, że średnio co 10 osoba ma wrzód trawienny.
Objawy:
- ból ograniczony do nadbrzusza
- pogłębia się podczas snu
- niekiedy pojawia się krew w wymiocinach
- może być poprzedzony kilkoma tygodniami niestrawności
Odma opłucnowa powstaje wskutek pęknięcia wytworzonych wcześniej w płucach tzw. pęcherzyków rozedmowych. Odmę opłucnową dzieli się na samoistną pierwotną i wtórną. Najwięcej przypadków występuje pomiędzy 60, a 65 rokiem życia.
Objawy:
- gwałtowny i kłujący ból w klatce piersiowej
- niekiedy pojawia się także duszność
- ból zazwyczaj występuje z boku klatki piersiowej
Zator płuc
Zator płuc powstaje, gdy zamknięciu poprzez materiał zatorowy ulegnie jedna z tętnic płucnych. Materiałem zatorowym często jest zakrzep powstały w nodze.
Objawy:
- nagle pojawiająca się duszność
- ucisk w klatce piersiowej
- kaszel z odkrztuszaniem flegmy zabarwionej krwią
- przyspieszone bicie serca
W przypadku, gdy aorta jest schorowana, jej ściany mogą być osłabione i wybrzuszone, a w konsekwencji mogą zacząć przeciekać. Może pojawić się wówczas nieokreślony ból w klatce piersiowej, silne pulsowanie w górze klatki, duszność oraz chrypka. W chwili, gdy tętniak zaczyna przeciekać, pojawiają się objawy podobne do zawału serca.
Objawy:
- nagły, gwałtowny ból w klatce piersiowej
- wymiociny zawierające krew
- omdlenia wywołane utratą krwi
Zapalenie osierdzia jest to stan zapalny błon otaczających serce. Często wywołane jest infekcją wirusową. Zapalenie osierdzia może powstać także w przebiegu zawału serca, chorób nowotworowych, mocznicy, niedoczynności tarczycy.
Objawy:
- mocny, centralny ból w klatce piersiowej
- nasila się podczas oddychania i ruchów
- gorączka
- kaszel
- duszność
W przypadku wystąpienia zapalenia trzustki, substancje trawiące produkowane przez nią wydostają się do przestrzeni międzykomórkowej i zaczynają trawić narządy wewnętrzne. Choroba pojawia się zazwyczaj u alkoholików i osób z kamieniami żółciowymi.
Objawy:
- ból w nadbrzuszu
- może promieniować aż do pleców
- nudności i wymioty
- zmniejszona perystaltyka jelitowa lub jej brak
- przebarwienia okolicy okołopępkowej