Bezpieczna jazda samochodem
Współpraca na drodze, czyli wyeliminowanie agresywnych zachowań, ograniczenie brawury, ustępowanie pierwszeństwa. Sprawdź jak wiele zależy od Ciebie! Współpraca na drodze jest nierozłącznie powiązana z ogólnie pojętą kulturą jazdy. Pod tym pojęciem rozumiemy właściwe zachowanie i postępowanie w warunkach ruchu drogowego. Podstawą są przepisy, które jasno określają zasady postępowania.
Mogą jednak pojawić się sytuacje nietypowe, kiedy o bezpieczeństwie zadecyduje współpraca z innymi uczestnikami ruchu drogowego, a nie egoizm.
Jedną z sytuacji, często spotykaną na naszych drogach jest popełnianie błędów przez niedoświadczonych lub lekkomyślnych kierowców. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, że komuś zgaśnie silnik i nagle się zatrzyma czy zmieni pas ruchu bez użycia kierunkowskazu. Nie powinniśmy w takiej sytuacji ponaglać kierowcy słownie czy też sygnałem dźwiękowym. Takie zachowanie może doprowadzić do jego nieracjonalnych reakcji i stworzyć zagrożenie na drodze. Zawsze musimy być uważni.
Współpraca, która ma owocować poprawą bezpieczeństwa dotyczy wszystkich użytkowników ruchu, zarówno zmotoryzowanych, jak i niezmotoryzowanych. Zajeżdżanie drogi czy wymuszanie pierwszeństwa jest częstą przyczyną wypadków z udziałem pieszych i rowerzystów. Odblaski noszone przez uczestników ruchu sprawiają, że pieszy jest widoczny już z odległości kilkuset, a nie kilku metrów! Wszyscy powinniśmy postępować zgodnie z kilkoma podstawowymi zasadami: przestrzegać przepisów ruchu drogowego, zachowywać bezpieczny odstęp i nie ryzykować. Ważną kwestią jest nieokazywanie zniecierpliwienia. Warto sobie uzmysłowić, że nie tylko my się gdzieś spieszymy.
W dużym stopniu od naszego zachowania na drodze zależy bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz zmniejszenie liczby wypadków. Zawsze pamiętajmy o zapinaniu pasów bezpieczeństwa, bezwzględnym zakazie jazdy pod wpływem alkoholu i ograniczeniach prędkości. Redukcja prędkości jazdy o 1km/h to zmniejszenie występowania śmiertelnych wypadków o 4-5%.
W niektórych regionach świata udało się zmniejszyć liczbę wypadków, mimo że motoryzacja rozwija się tam bardzo szybko. Jest to wynik stałego uświadamiania użytkownikom ruchu drogowego, że istnieje wiele możliwości zapobiegania niebezpiecznym sytuacjom i że mają oni na to bezpośredni wpływ.
Komentarz Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku Janusza Staniszewskiego-
Zobacz również:
- Neuropatia
- Stwardnienie rozsiane - objawy, przebieg, leczenie
- Stwardnienie rozsiane - przyczyny, objawy, leczenie
- Jak zaakceptować niepełnosprawność dziecka?
- Całkiem nowa terapia przeciwko stwardnieniu rozsianemu nie ma akceptacji lekarzy
- O opiece paliatywno-hospicyjnej w Polsce słów kilka…
- Trening EEG Biofeedback – na czym polega, dla kogo jest przeznaczony
- Jak zapobiegać stanom zapalnym skóry i błon śluzowych? - opieka nad chorym pacjentem
W interesie każdego uczestnika ruchu drogowego leży istnienie takiego systemu kontroli zachowania się użytkowników drogi, który ograniczy ilość, częstotliwość i tragiczne skutki błędów lub świadomych naruszeń istniejących zakazów i ograniczeń.
Prowadzone badania wskazują, że skutki wypadków gwałtownie rosną wraz ze wzrostem prędkości. Redukcja średniej prędkości pojazdów nawet o kilka procent, powoduje znaczną redukcję wypadków i ich ofiar. W 2007 roku w Polsce wydarzyło się 49515 wypadków drogowych (wzrost o 2566), w których zginęło 5580 osób (wzrost o 322), a 63197 osób zostało rannych ( wzrost o 3974).
W tym samym roku na terenie województwa pomorskiego zanotowano 3053 wypadków drogowych, w tym 249 ze skutkiem śmiertelnym, w których zginęło 267 osób, a 3982 osób doznało obrażeń ciała. W minionym okresie zgłoszono 18169 kolizji drogowych, w których uszkodzeniu uległy tylko pojazdy.
Z porównania ilości i skutków wypadków drogowych zaistniałych w 2007 roku do 2006 roku na terenie województwa pomorskiego wynika, że jedynie w ilości osób zabitych na miejscu nastąpił spadek.
Na wzrost ilości powstających wypadków drogowych miało między innymi wpływ znaczne zwiększenie ilości pojazdów poruszających się po naszych drogach, co było efektem importu pojazdów z zagranicy. Łatwość dostępu do motorowerów spowodowana co raz niższą ceną sprawiła, że na drogach pojawili się kierujący, nie do końca posiadający umiejętności i wiedzę do tego, aby bezpiecznie uczestniczyć w ruchu drogowym. Przyczyną takiej sytuacji jest dopuszczenie do ruchu osób, które ukończyły 18 lat a nie są zobowiązane do posiadania żadnych uprawnień potwierdzających znajomość przepisów i techniki prowadzenia pojazdu.
Aby obniżyć niekorzystne tendencje policja podejmuje działania ukierunkowane przede wszystkim na rozwój automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym.
Zainicjowana w 2003 roku rozbudowa sieci fotoradarów doprowadziła do osiągnięcia 46 masztów. Część z tych urządzeń, poprzez inicjowanie władz lokalnych zostało zakupionych i zamontowanych przez samorządy. W najbliższym czasie pomorskich dróg będzie strzegło 25 pojazdów wyposażonych w wideoradary.. Należy również wspomnieć o wzmocnieniu służby ruchu drogowego poprzez zmiany kadrowe. Aktualnie osiągnięto poziom około 150 policjantów do nadzoru nad ruchem drogowym, przypadających na jedną dobę.
Niestety wydaje się, że działania policji nie mogą być osamotnione, aby przynieść wymierne korzyści. Działania edukacyjne, inżynieryjne, ratownicze muszą być prowadzone jednocześnie ze zdwojoną siłą tak, aby liczba ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych była jak najmniejsza.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym powstał w Polsce Program ABC Bezpieczeństwa. Jego misja polega na wykształceniu długotrwałych systemowych rozwiązań poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Program ABC Bezpieczeństwa został objęty Honorowym Patronatem Ministerstwa Infrastruktury. ABC Bezpieczeństwa opiera się na dogłębnej analizie zagadnień BRD oraz uwzględnia różnorodność odbiorców i aktywuje ich do działania.
W ramach ogólnopolskich działań Programu ABC Bezpieczeństwa odbędzie się Piknik Motoryzacyjny 9 sierpnia o godz. 12.00 przy molo w Sopocie. Organizatorem pikniku oraz autorem Programu ABC Bezpieczeństwa jest Agencja Link PR. Patronat honorowy nad piknikiem objął Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Partner Główny Pikniku: Grupa LOTOS. Partnerzy: Garmin, Gdańsk Transport Company, Szkoła Auto. Patroni medialni: TVN Turbo, RMF Maxxx, AMS Polska, Interia.pl
Więcej informacji na stronie www.abcbezpieczenstwa.pl