Badania dowodzą, że rozmowy internetowe ze znajomymi, z którymi utrzymujemy stały kontakt poprzez różnego rodzaju portale społecznościowe przyczyniają się do pozytywnych zmian nawyków mających wpływ na nasze zdrowie.
Takie rozumowanie dało z kolei podstawę do stwierdzenia, że łatwiej i szybciej zmieniamy swoje zachowania pod wpływem znajomości „na dystans” — rady udzielane przez znajomych oddalonych od nas są chętniej przyjmowane i brane pod uwagę.
– To zaskakujące, że niezawsze jest to regułą – powiedział na konferencji prasowej autor badań Damon Centola, adiunkt w Massachusetts Institute of Technology (MIT) Sloan School of Management w Cambridge, w stanie Massachusetts.
Jego obserwacje i uwagi opublikowano w wydaniu magazynu Science z 3 września.
Po przeprowadzeniu szeregu eksperymentów społecznych z udziałem ponad 1500 uczestników Centola zauważył, że nadmiar i powtarzalność informacji wymienianych przez zacieśnione grupy znajomych są główną siłą napędową do zmiany zachowań zdrowotnych.
Zobacz również:
- Siecioholizm - uzależnienie od Internetu
- Gry komputerowe ucieczką od problemów?
- Jaki wpływ ma Internet na nasze IQ?
- Osobowość a internet - czyli wirtualne id, ego i superego
- Czy wirtualny świat zmienia nasze emocje?
- "Poznaliśmy się on-line" - to dobrze wróży!
- Miłość przez Internet, dlaczego tak nas fascynuje wirtualny świat?
- Siecioholizm - przyczyny, objawy, leczenie
– Wsparcie od wielu znajomych-doradców sprawiało, że uczestnicy badania chętniej przystosowywali się do zmiany zachowań – napisał Centola w raporcie.
Badania przeprowadzone przez Centolę skupiały się na dobieraniu uczestników — anonimowo zapisujących się poprzez internetową społeczność — pod kątem wspólnych problemów zdrowotnych.
Taką grupę określaną jako „znajomych od zdrowia” (ang. "health buddies") dzielono z kolei na ludzi odległych od siebie, rzadko utrzymujących kontakt (tzw. znajomość "long-tie") oraz na zwarte grupy ludzi utrzymujących stały kontakt.
W ciągu kilku tygodni wszystkich uczestników zachęcono do zarejestrowania się na internetowym forum zdrowotnym zaprojektowanym z możliwością oceny pożyteczności udzielanych porad. Centola zauważył, że ludzie ze zżytych grup społecznościowych częściej dokonywali takiej oceny. W rzeczywistości 54 procent takich bliskich „znajomych od zdrowia” zarejestrowało się na forum, podczas gdy w drugiej grupie było to tylko 38 procent.
Co więcej, regularne uczestniczenie w debatach na forum było bardziej powszechne wśród grup o zacieśnionej znajomości, u których stwierdzono także czterokrotnie szybsze tempo rejestracji niż u grupy nie utrzymującej tak bliskiego i częstego kontaktu.
Centola uważa, że aby skłonić ludzi do szybkiej zmiany zachowań na lepsze - np. na takie, które zapobiegą rozwojowi choroby - należy wykorzystać ten typ stałego wsparcia, który znaleźć można w takich małych, bliskich sobie grupach ludzi.
– Te wnioski mogą mieć wpływ na projektowanie społeczności internetowych, które promowałyby politykę zdrowotną zachęcającą do pozytywnych zmian nawyków zdrowotnych – wyjaśnił Centola.
Komentarze do: Bliskość internetowych znajomych uzależnia ich wpływ na zmiany nawyków