Wielu z nas „rozmawia” swoimi rękami. Ale, jak pokazuje nowe badanie, niektórzy z nas używają dłoni także do... słuchania. Badanie zostało przedstawione w przeglądzie naukowym Plos One. Przeprowadziła je Pia Aravena ze współpracownikami.
W przeprowadzonym eksperymencie uczestnicy zostali poproszeni o wysłuchanie kilku zdań. Każde zdanie było w 3 osobie i czasie teraźniejszym, na przykład: „John idzie do pracy”.
Kiedy ochotnicy słuchali fraz, musieli w tym samym czasie ściskać w dłoni czujnik siły chwytu. Okazało się, że ludzie wzmacniali uścisk w momencie, kiedy słuchali zdań, w których były użyte słowa oznaczające działanie i odnoszące się do rąk i dłoni, takie jak „drapać”, „rzucić”, „podnieść”.
Zobacz również:
Co jeszcze bardziej interesujące, reakcja zależała od kontekstu. Na przykład, siła chwytu pozostawała niezmieniona, kiedy akcja była negatywna, na przykład: „Laura NIE podnosi swojej walizki”.
Jak stwierdzają eksperci, rezultaty tego doświadczenia pokazują, iż słowa bardzo subtelnie wpływają na motoryczną aktywność. Co więcej, reakcja zależąca od kontekstu zdania świadczy o tym, iż mózg ma niezwykłe elastyczne zdolności przetwarzania słów.
Badanie pokazuje także, że doświadczenia językowe oraz sensoryczno-motoryczne są powiązane ze sobą w mózgu. Odkrycie tego powiązania może poprowadzić do opracowania nowych terapii zaburzeń mowy.
Komentarze do: Czy ty też słuchasz za pomocą rąk?