Poziom cholesterolu złego LDL oraz choleserolu dobrego HDL jest w dużym stopniu odpowiedzialny za ryzyko wystąpienia depresji u osób starszych, jednakże przebiega to w inny sposób u starszych kobiet, a w inny u starszych mężczyzn. Genetyka także sprzyja pojawieniu się depresji, a przynajmniej jeśli chodzi o mężczyzn.
Przyczyny depresji są często bardzo liczne i czasami dosyć ciężko jest je dokładnie określić. Lipidy, czyli substancje tłuszczowe, są już znane z tego, że mogą być odpowiedzialne za pewne typy depresji. Jednakże, żadne wyraźne badanie, biorące pod uwagę zarazem i płeć pacjentów i ich profil genetyczny, nie zostało zrealizowane, aż do tej pory.
Naukowcy francuscy, z bazą na Uniwersytecie 1 w Montpellier oraz w CHUM, czyli przy Szpitalnym Centrum Uniwersyteckim w Montpellier, pokusili się o próby wykazania związku między poziomem cholesterolu, między genetyką oraz depresją u starszych kobiet i mężczyzn. Aby przeprowadzić tego typu badanie, 1 040 kobiet oraz 752 mężczyzn, w wieku powyżej 65 lat, było obserwowanych przez 7 lat przez naukowców.
Stan depresyjny pacjentów był oceniany dzięki użyciu dwóch testów diagnostycznych, uznawanych i stosowanych na całym świecie: był to test Center for Epidemiologic Studies Depression Scale oraz test Mini-International Neuropsychiatric Interview. Poziom lipidów u uczestników badań został także dokładnie przeanalizowany dla celów badań. Co więcej, genotyp genu odpwiedzialnego za transport serotoniny także został dokładnie sprawdzony.
Zobacz również:
Genem odpwiedzialnym za transport serotoniny w organizmie ludzkim jest gen 5-HTT i zależy od niego dobre funkcjonowanie transmisji informacji nerwowej, a wersja zmutowana tego genu (wersja krótka), jest znana z tego, że sprzyja pojawianiu się różnego rodzaju niepokojów.
Rezultaty badań, opublikowane w dzienniku Biological Psychiatry, wskazują związek między poziomem niektórych lipidów i depresją, ale także w zależności od płci. Starsze kobiety mające niski poziom dobrego cholesterolu (HDL) wykazują znacznie większe ryzyko pojawienia się depresji – bo aż 50%. Ten niedobór dobrego cholesterolu zwiększa także ryzyko wystąpienia dolegliwości i chorób sercowo-naczyniowych u kobiet, powodując pojawienie się płytek aterosklerotycznych, które składają się z tłuszczy, glucydów oraz krwi, oraz które odkładają się w naczyniach krwionośnych.
Natomiast jeśli chodzi o starszych mężczyzn, to oni wykazują dwa razy większe ryzyko pojawienia się stanu depresyjnego, kiedy mają niski poziom złego cholesterolu (LDL). Ryzyko to jest większe o 2,7 razy kiedy pacjent posiada długą wersję genu 5-HTT i wersję krótką genu 5-HTT, oraz rośnie aż o 6 razy, kiedy odbydwa alele genu 5-HTT u pacjenta odpowiadają wersji krótkiej. U kobiet ten związek genetyczny nie został jednakże wykazany.
Rezultaty pokazują, że u kobiet ryzyko wystąpienia dolegliwości sercowo-naczyniowych wzrasta wraz z ryzykiem depresji (niski poziom HDL), podczas gdy u mężczyzn obydwa wydarzenia są dokładnie sprzeczne ze sobą, gdyż niski poziom złego cholerestolu LDL zmniejsza ryzyko wystąpienia dolegliwości sercowo-naczyniowych, ale zwiększa ryzyko złego stanu zdrowia mentalnego.
Dlatego dla mężczyzn jest więc ważne, aby poziom cholesterolu LDL utrzymywał się w ściśle określonych granicach, tak aby nie sprzyjał ani pojawianiu się depresji, oraz tak, aby układ sercowo-naczyniowy na tym nie ucierpiał.
Jest więc możliwa walka z tym czynnikiem wywołującym depresję u osób starszych, ale pod warunkiem, że poziom złego cholesterolu LDL i dobrego cholesterolu HDL zostanie dokładnie przeanalizowany, a metody lecznia zostaną odpowiednio przystosowane dla każdej płci.
Komentarze do: Depresja jest związana z poziomem cholesterolu u starszych osób