23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Światowa Organizacji Zdrowia szacuje, że na zaburzenia ze spektrum depresji cierpi około 350 mln ludzi na całym świecie. Z powodu wciąż żywych stereotypów na temat korzystania z pomocy psychoterapeuty i psychiatry, wiele potrzebujących osób nie decyduje się na psychoterapię czy nawet konsultację ze specjalistą.
Każdy z nas ma momenty w życiu, kiedy boryka się ze smutkiem czy obniżonym nastrojem – to jest naturalne. Najczęściej nasze zasoby wewnętrzne, a także wsparcie najbliższego otoczenia pomagają powrócić do stabilności emocjonalnej. Czasami jednak to nie wystarczy – tłumaczy Agnieszka Roguska z Ośrodka Psychoterapii TRZECI BIEGUN. Trudnością jest uznanie przed samym sobą potrzeby pomocy i wsparcia. Jest to jednak warunek konieczny do rozpoczęcia leczenia depresji. Nie skazujmy się na cierpienie w samotności. – mówi Agnieszka Roguska.
Objawy depresji
Poziom świadomości na temat objawów depresji jest bardzo niski. Cierpiący leczą się m.in. na bóle kręgosłupa, problemy kardiologiczne lub gastryczne, nie doceniając udziału psychiki w wymienionych chorobach. Co może wskazywać na depresję?
Zobacz również:
- Smutek, obniżony nastrój utrzymuje się od wielu tygodni lub miesięcy. Otoczenie próbuje nas rozweselić, zmienić nasze nastawienie, pokazać „jasne” strony, natomiast stosowane zabiegi nie przynoszą żadnych efektów.
- Nieustająco towarzyszą nam negatywne myśli, które dewaluują nasze poczucie wartości, sprawczości i wewnętrzne zasoby.
- Przeżywamy dotkliwe poczucie winy. Oskarżamy się za swoją niemoc, wyczerpanie i nieumiejętność zrealizowania wyznaczonych celów.
- Cierpimy z powodu fizycznego bólu (kręgosłupa, serca, układu pokarmowego), zaburzenia snu, braku koncentracji i energii.
- Pojawiają się myśli samobójcze.
Jak szukać pomocy?
Aby zdiagnozować zaburzenia depresyjne, powinniśmy skonsultować się z psychiatrą lub psychoterapeutą – tłumaczy Anna Szary, psychoterapeutka z Ośrodka TRZECI BIEGUN. Od psychiatry możemy uzyskać wsparcie w postaci farmakoterapii, jeśli zajdą ku temu przesłanki medyczne. Z terapeutą możemy umówić się na psychoterapię. Pomoże nam ona dostrzec destrukcyjne mechanizmy psychologiczne, które wpędzają nas w depresję. Psychoterapia pomaga chronić się przed kolejnymi nawrotami depresji , takiego zabezpieczenia nie dają same leki – dodaje Anna Szary.
Komentarze do: Depresja? Nie czekaj z reakcją!