Ludzie mający niższe dochody cenią sobie instytucję małżeństwa, tak samo jak ci o lepszej kondycji finansowej, kierują się tymi samymi prawidłami, co potwierdzają najnowsze badania opublikowane w Journal of Marriage and Family.
Inicjatywy rządowe zmierzają do wzmocnienia związku małżeńskiego powinny nie tylko promować wartość małżeństwa, ale również skupić się na rzeczywistych problemach związków o niskich dochodach. Potwierdzają to wyniki uzyskane w ankiecie przeprowadzonej na 6,012 osób.
Pracami kierowali dr Thomas Trail i dr Benjamin Karney z Uniwersytetu w Kalifornii w Los Angeles.
Naukowcy potwierdzają podwyższone wskaźniki rozwodów i spadek liczby zawieranych małżeństw wśród ankietowanych o niskich dochodach w Stanach Zjednoczonych, których opinia o małżeństwie jest nadal bardzo tradycyjna.
Bez względu na wysokość dochodu, pary kierują się tymi samymi zasadami, a także dotykają ich podobne kłopoty we wzajemnych relacjach. Pary o niskich dochodach przyznają, że ich uczuciowe relacje są naznaczone problemami ekonomicznymi i społecznymi, czyli brakiem pieniędzy, a także nadużywaniem alkoholu, narkotyków.
Zobacz również:
Na przestrzeni ostatnich 15 lat, próby walki ze spadkiem liczby zawieranych małżeństw i wzrostem rozwodów prowadziły do wniosku: przy mniejszej liczbie zawieranych związków wzrasta odsetek rozpadających się związków, uważa dr Trail.
I dodaje: ”Celem naszych badań było oddzielenie mitu od rzeczywistości”.
Poprzednie badania objęły zarówno pary o niskim dochodzie i zawarte w tej grupie samotne matki, a także pary żyjące w konkubinacie wraz z dziećmi.
To pierwsze tak wszechstronne badania porównujące postawy i świat wartości osób żyjących w związkach bez względu na status socjalny.
W ankiecie udział wzięło 4 508 mieszkańców Florydy, 500 z Kalifornii, 502 z Teksasu i Nowego Jorku, z czego ogółem 66% kobiet, 53% po ślubie i 61% białej rasy.
Wywiady prowadzono telefonicznie i trwały około 27 minut. Średni wiek ankietowanych to poniżej 46 roku życia.
29% respondentów przyznało się do niskich dochodów, do średnich - 26%, a do wysokiego - 35%. 10% ankietowanych utrzymuje się z zasiłków rodzinnych (TANF).
Z badań wynika, że pary o mniejszych dochodach rzadziej akceptują rozwody, doceniają ekonomiczne aspekty związku - to znaczy, dobre miejsca pracy. Przekonani są jednak, że instytucja małżeństwa przeżywa obecnie kryzys wśród najuboższych.
Władze federalne wydają ponad 1 miliard dolarów na inicjatywy wspierające związki w rodzinach o niskim statusie, oświadczył dr Benjamin Karney. Partnerzy nie potrafią dbać o bliskie relacje.
Dr Trail na koniec sugeruje że inicjatywy zmierzające do wzmocnienia małżeństwa wśród ubogich powinny także brać pod uwagę kwestie społeczne, gdyż wiąże się z nimi ogromna część stresu w małżeństwie.
Komentarze do: Dlaczego pary o niższych dochodach rzadziej się pobierają, a częściej rozwodzą?