Dobra ogranizja - jak zyskać czas dla siebie?
Na brak czasu w pewnym momencie życia narzeka chyba każdy z nas. Jesteśmy zabiegani, zapracowani – czasem ciężko jest znaleźć chwilę dla siebie. Niezależnie od tego, czy jeszcze się uczysz oraz w jakim trybie pracujesz, istnieją metody, dzięki którym codzienne obowiązki można wykonywać szybciej lub efektywniej, co pozwoli na zaoszczędzenie czasu.
„Nie” dla pożeraczy czasu
Pierwszym krokiem do sukcesu jest ograniczenie lub całkowita rezygnacja z tzw. pożeraczy czasu, np. telewizji czy internetu. Zastanów się: czy marnujesz na coś czas? Czy jest jakaś czynność, na którą poświęcasz wiele czasu lub energii, a nie przynosi ci ona wymiernych korzyści?
Jeśli nie chcemy kompletnie rezygnować z naszych nawyków, można je zaplanować tak, aby przynosiły minimalne straty czasu lub służyły nam po prostu za moment odpoczynku. Można na przykład wybrać najbardziej interesujące nas programy w telewizji i włączać odbiornik tylko podczas ich transmisji.
Organizacja czasu
Zaplanowanie dnia może dużo zmienić w tym, jak podchodzimy do czekających nas zadań. Już sama czynność planowania wymaga od nas podzielenia obowiązków na ważne i te, które mogą poczekać. Dobrym rozwiązaniem jest sporządzenie listy rzeczy do zrobienie poprzedniego dnia wieczorem, rano przejrzenie jej i wprowadzenie odpowiednich poprawek. Warto podzielić zadania na krótkie, jednoetapowe i takie, które wymagają szeregu przygotowań. Wtedy pojedyncze kroki można rozłożyć na kilka dni i nie spędzać jednorazowo kilku godzin starając się zrobić wszystko za jednym podejściem.
Bardzo pomaga prowadzenie organizera lub kalendarza, w którym możemy rozpisać cały dzień i zwizualizować na co będziemy poświęcać czas danego dnia. W internecie można znaleźć duży wybór aplikacji i programów działających jak kalendrze i organizery, każdy fan elektroniki znajdzie coś dla siebie.
Zobacz również:
Sowa czy skowronek?
Każdy z nas posiada swój chronotyp, czyli indywidualny czas, kiedy organizm jest zdolny do najwydatniejszej pracy. Wyróżniamy chronotypy skowronka i sowy. Skowronkami są osoby, które rano nie potrzebują budzików, najwięcej energii mają w godzinach przedpołudniowych i często lubią „chodzić spać z kurami”.
Z kolei sowom ciężko przychodzą wczesne pobudki, lubią spać do późna, a zastrzyk energii czują po południu i wieczorem. Dobrze jest poobserwować samego siebie: kiedy czujemy się najlepiej, o jakich porach czujemy się najbardziej gotowi do działania?
Jeśli wiemy, w którym momencie dnia jesteśmy najaktywniejsi, dobrze jest na właśnie ten czas zaplanować najtrudniejsze zadania danego dnia. Energia jaką wtedy odczuwamy pozwoli na szybkie i efektywne uporanie się z obowiązkami.
Wykorzystywanie każdej chwili
Prawie każdego dnia tracimy 2-5 godzin na takie czynności jak dojeżdżanie do pracy czy szkoły, czekanie w kolejkach, gotowanie czy sprzątanie. Są to konieczne elementy dnia i czasem ciężko jest zmniejszyć ilość czasu, jaki na nie poświęcamy. Można za to dodać do nich czynności, które pozwolą na wykonanie większej ilości rzeczy w tym samym czasie. Jadąc autobusem można poczytać książkę, przyrządzając obiad czy zmywając naczynia słuchać audiobooka ulubionego autora, a w kolejce w sklepie sprawdzić maile w telefonie. Jest to też dobry czas na przemyślenie bieżących problemów.
Unikanie niepotrzebnych przerw
Warto jest zadbać o wyeliminowanie z dnia rzeczy, które nas rozpraszają i wyrywają z zaplanowanego toku. W pracy wyłączaj telefon lub poproś znajomych i rodzinę o dzwonienie w określonych godzinach. Automatyczna sekretarka lub poczta głosowa są doskonałym rozwiązaniem. Można wtedy spokojnie wyłączyć telefon i skupić się na danym zadaniu, a wiadomości przesłuchać i odpowiedzić na nie po uporaniu się z obowiązkami.
Każdy dzień ma tyle samo godzin, ale można sprawić, że wydaje się ich więcej. Dzięki efektywnemu wykorzystywaniu czasu, odpowiedniemu zaplanowaniu dnia oraz pozbyciu się pożeraczy czasu i innych elementów, które przerywają nam wykonywane zadania możemy sobie pozwolić na więcej czasu dla siebie, na odpoczynek i zasłużony relaks.
Polecamy:
Jak mieć więcej czasu dla siebie?
Autor: Agnieszka Muciek – Szewczyk
Komentarze do: Dobra ogranizja - jak zyskać czas dla siebie?