... I to niezależnie od wyznawanej religii, mówią naukowcy z University of Missouri. Czy lekarze mogliby wykorzystać tę korelację między zdrowiem umysłowym a duchowością, aby odpowiednio przystosować terapie oraz programy rehabilitacyjne do duchowych przekonań każdego pacjenta?
Profesor Dan Cohen, specjalista w dziedzinie religioznawstwa z University of Missouri, wyjaśnia: na wiele sposobów, nasze badania potwierdzają, że duchowość funkcjonuje tak, jak cecha osobowości. Ludzie, którzy są wysoce uduchowieni, mają mniejsze poczucie osamotnienia, a także odczuwają silniejszą więź z resztą wszechświata.
Co jeszcze bardziej interesujące, naukowcy odkryli, że częstotliwość uczestniczenia w religijnych rytuałach albo postrzegany stopień wsparcia kongregacji nie miały wielkiego znaczenia dla relacji między osobowością, duchowością, religią i zdrowiem.
Zobacz również:
Aby określić, czy faktycznie istnieje taka korelacja między umysłowym i fizycznym zdrowiem ludzi, czynnikami osobowości i duchowością, badacze posłużyli się wynikami z trzech ankiet, w których udział wzięli katolicy, protestanci, Żydzi, muzułmanie oraz buddyści.
Okazało się, że niezależnie od wyznania, wielkie uduchowienie wiązało się z lepszym zdrowiem umysłowym, z niższymi poziomami neurotyzmu oraz z większą ekstrawersją.
Dr Cohen dodaje: duchowe wierzenia mogą być narzędziem pomagającym ludziom radzić sobie emocjonalnie ze stresem.
Inne badania pokazały, że zdrowie umysłowe ludzi zmagających się z ciężkimi chorobami, takimi jak rak, uraz mózgu albo uraz rdzenia kręgowego, jest mocno powiązane z pozytywnymi przekonaniami duchowymi, a przede wszystkim ze wsparciem kongregacji oraz duchowymi interwencjami.
Badanie ukazało się w Journal of Religion and Health.
Komentarze do: Duchowość jest związana z lepszym zdrowiem psychicznym