Dzieci ze zdiagnozowanymi problemami umysłowymi trzy razy częściej niż ich zdrowi rówieśnicy skłonne są do tyranizowania koleżanek i kolegów ze szkoły. Wyniki badań potwierdzających tę tezę zaprezentowane zostały 22 października 2012 roku na dorocznej konferencji pediatrycznej American Academy of Pediatrics (AAP).
Znęcanie się dzieci nad innymi (bullying) w szkole to coś, o czym każdy z nas zapewne słyszał. To forma przemocy definiowana jako powtarzające się, zamierzone akty agresji wiążące się z nierównością sił pomiędzy ofiarą i sprawcą.
Według amerykańskich badań z 2011 roku, 20% uczniów szkół średnich padło ofiarą takiej przemocy w ciągu poprzedzających sondaż 12 miesięcy. Do tej pory wiadomo było, że ofiary znęcania znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka chorób umysłowych i samobójstwa.
Teraz zbadano też stan zdrowia umysłowego sprawców.
Na potrzeby opracowania „Association Between Mental Health Disorders and Bullying in the United States Among Children Aged 6 to 17 Years” badacze przejrzeli wyniki sondaży przeprowadzonych wśród rodziców i opiekunów w 2007 roku, w ramach National Survey of Children's Health.
Zobacz również:
Pytano w nich o zdrowie psychiczne dzieci i problem terroryzowania przez uczniów. Dane dotyczyły 64 tysięcy młodych ludzi.
W 2007 roku 15,2% amerykańskich dzieci zostało rozpoznanych – przez rodzica lub opiekuna – jako znęcający się. Dzieci cierpiące na zaburzenia zdrowia psychicznego z trzy razy wyższym prawdopodobieństwem (niż ich zdrowi rówieśnicy) stawały się sprawcami znęcania.
Zróżnicowano typy zaburzeń i okazało się, że dzieci ze zdiagnozowaną depresją były trzy razy bardziej skłonne do znęcania, a cierpiące na zaburzenia opozycyjno-buntownicze (ODD) – sześciokrotnie.
Doktor Frances G. Turcotte-Benedict z Hasbro Children’s Hospital w Providence powiedziała: „Te odkrycia zwracają uwagę na potrzebę zapewnienia wsparcia psychologicznego nie tylko ofiarom znęcania, ale i znęcającym się”.
Aby opracować skuteczny program zapobiegania przemocy wśród uczniów, potrzebne są dalsze badania. Przede wszystkim pozwoli to zrozumieć, jaki jest profil dzieci znęcających się nad innymi.
Komentarze do: Dzieci cierpiące na zaburzenia zdrowia psychicznego częściej znęcają się nad innymi