Z najnowszych badań wynika, że dzieci urodzone przed 32 tygodniem ciąży częściej zapadają na choroby psychiczne niż te z ciąż donoszonych. Badania przeprowadzali naukowcy z Wielkiej Brytanii i Szwecji.
Najczęstszymi chorobami, które dotykają wcześniaki, są depresja, psychoza i choroba afektywna dwubiegunowa. Naukowcy twierdzą, że może to być związane z małą, ale bardzo istotną różnicą rozwojową w mózgu dzieci urodzonych przed pełnym 40 tygodniem.
Eksperci sugerują, że ta różnica w rozwoju mózgu może być powodem późniejszych problemów i zaburzeń.
Zobacz również:
- Zatrzymanie wody w organizmie, co oznacza dla ciężarnej?
- Zaawansowana ciąża: jakie dolegliwości są najczęstsze w tym okresie?
- Odpowiednio zbilansowana dieta w ciąży, jak o nią zadbać?
- Jak się ubierać w ciąży?
- Infekcje intymne w ciąży
- Jak pielęgnować skórę w ciąży, aby uniknąć rozstępów?
- ABC urody w ciąży
- Zawroty głowy w trzecim trymestrze ciąży
Według obserwacji, najbardziej narażone na problemy psychiczne są dzieci urodzone umiarkowanie przedwcześnie. Ryzyko wystąpienia zaburzeń jest zróżnicowane: dla psychozy - 2,5 razy wyższe, dla ciężkiej depresji - 3 razy wyższe, a dla choroby afektywnej dwubiegunowej aż 7,4 razy wyższe.
Badacze twierdzą jednak, że choroba psychiczna wcale nie musi wystąpić. W trakcie obserwacji badano również osoby urodzone przedwcześnie, które nie miały żadnych objawów zaburzeń.
"Problem w całej populacji ludzkiej dotyka 1% - 6% osób" powiedziała Chiara Nosarti z Instytutu Psychiatrii King College w Londynie.