Chirurdzy amerykańscy i hiszpańscy przetestowali po raz pierwszych retransmisję operacji chirurgicznej, sfilmowanej przez okulary połączone z Google. Do tej pory 2 000 takich prototypowych okularów dostarczono testerom, którzy przeprowadzili wiele eksperymentów z ich użyciem.
Na przykład, w odstępie kilku dni, dwaj chirurdzy – jeden w USA, drugi w Hiszpanii – posłużyli się nimi, aby przesłać przez internet film ze zrealizowanej operacji.
W Bangor w USA, dr Rafael Grossman wprowadził sondę gastryczną do organizmu pacjenta, który zaakceptował niecodzienny eksperyment. Operacja została sfilmowana, zarejestrowana i rozpowszechniona przez telekonferencję w celu zweryfikowania sprawnego funkcjonowania systemu.
- Okulary i system dyfuzji to narzędzia intuicyjne, które mają wielki potencjał w medycynie – ocenia dr Grossman. – Pozwalają na lepszą teleedukację, na kooperację na odległość i na sprawny nadzór aktów chirurgicznych.
Zobacz również:
- Zagrożenia związane z cyberprześladowaniem
- Siecioholizm - uzależnienie od Internetu
- Ludzie, którzy kłamią online, dłużej odpowiadają na wiadomości
- Osobowość a internet - czyli wirtualne id, ego i superego
- Gry komputerowe ucieczką od problemów?
- Jaki wpływ ma Internet na nasze IQ?
- "Poznaliśmy się on-line" - to dobrze wróży!
- Siecioholizm - przyczyny, objawy, leczenie
Dr Pedro Guillen z kliniki CEMTRO w Madrycie, ze swej strony posunął się nieco dalej w eksperymencie. 21 czerwca przeprowadził przeszczep chrząstki u 49-latka.
Całość operacji, w takiej postaci, jak ją widział chirurg, była obserwowana przez lekarzy z Europy, Australii i USA. Interwencję kontrolował dr Hormero Rivas z Stanford University w Kalifornii, a obraz wideo był przesyłany w sieci dzięki aplikacji zaprogramowanej dla Google Glass.
Dr Guillen ocenia: - Okulary mi nie przeszkadzały w trakcie operacji, a nawet zapomniałem, że je mam.
Poza swoją rolą edukacyjną i kooperacyjną, okulary Google mogą być przydatne chirurgowi w trakcie operacji, dostarczając mu istotnych informacji o tym, co się znajduje w jego polu widzenia.
Hiszpańska firma Droiders planuje także opracowanie aplikacji, która pozwalałaby lekarzowi na nadzorowanie rytmu serca pacjenta, jedynie na podstawie wyglądu jego twarzy.
Komentarze do: Google Glass: wewnątrz sali operacyjnej