Badacze brytyjscy spróbowali zrozumieć sekret piosenek, które za nami chodzą. Według rezultatów tego badania, wszystko ma być skutkiem genialnej kombinacji między naukami neurologicznymi, matematycznymi oraz psychologią kognitywną.
Gdyby cię poproszono o zaśpiewanie jakiejś przypadkowej, melodii, która najpierw przyszła ci do głowy? Nie trzeba być specjalnym znawcą, żeby zdać sobie sprawę z tego, iż niektóre piosenki o wiele łatwiej zapamiętać niż inne. Po prostu jakoś łatwiej wchodzą do głowy niż inne, niezależnie od tego, czy tego chcemy czy nie.
Ale jak wyjaśnić tę różnicę?
Top Ten, czyli co najczęściej za nami chodzi
Nad tym odwiecznym pytaniem pochylił się zespół badaczy z uniwersytetu Goldsmiths University of London i z Uniwersytetu York w Zjednoczonym Królestwie. Badacze ci spróbowali sporządzić ranking dziesięciu najbardziej wpadających w ucho piosenek.
Aby tego dokonać, badacze ze Zjednoczonego Królestwa poprosili tysiące ochotników o zaśpiewanie długiej listy piosenek (po angielsku), wybranych wcześniej. W tym czasie, naukowcy oceniali zdolności uczestników projektu.
Badacze skupili się na wielu parametrach, takich jak znajomość melodii, znajomość słów, ton, na przykład. W końcu, okazało się, że najprzyjemniejszą piosenką, najłatwiejszą do zanucenia, była We are the Champions grupy Queen.
Zobacz również:
Na podium dziesięciu najłatwiejszych do zapamiętania piosenek znalazły się jeszcze: Y. M.C.A Village People, Fat lip Sum 41 albo jeszcze The Final Countdown grupy Europe na miejscu czwartym.
Badając te 10 wybranych kawałków, badacze zidentyfikowali cztery główne czynniki "zaraźliwości" piosenki: długie i szczegółowe frazy muzyczne (ciągnięte na jednym oddechu), wiele zmian tonu, jeden lub więcej wokalistów płci męskiej, a w końcu męskie głosy, które czynią ewidenty wysiłek wokalny.
Znawcy z całą pewnością potwierdzą, że Freddie Mercury, zmarły lider grupy Queen, dawał dowody na niezwykłe zdolności wokalne, stąd też może pozycja numer jeden jego utworu We are the Champions.
Przepis na idealną piosenkę?
Każdy kawałek muzyczny zależy od matematyki, od nauki, od inżynierii oraz od technologii. Ale również, od fizyki i od częstotliwości dźwiękowych, które określają ton i harmonię procesorów hi-tech oraz syntezatorów, które mogą dodać efekty sprawiające, że piosenka jest bardziej chwytliwa, wyjaśnia psycholog muzyki, Daniel Mullensiefen, który wziął udział w tym badaniu.
Specjalista dorzuca jeszcze, że badaczom udało się stwierdzić, że za takim chwytliwym kawałkiem stoi wiedza oraz wyjątkowa mieszanka nauk neurologicznych, matematyki oraz psychologii poznawczej. To wszystko razem może dać przepis na idealną piosenkę rozrywkową.
Badacze mają nadzieję, iż badanie to zainspiruje muzyków do rozwiązania problemu równania na idealną piosenkę. Szczegółową listę Top Ten możemy znaleźć na internetowej stronie uniwersytetu, który przeprowadził to badanie.