Doświadczanie pozytywnego rodzinnego klimatu, kiedy mamy „naście” lat, może być powiązane z jakością naszych związków w późniejszym życiu, jak pokazują badania opublikowane w Psychological Science. Naukowcy wykazali już długoterminowe skutki agresji i rozwodów poprzez pokolenia, ale do pozytywnego klimatu rodzinnego przywiązywano jednak o wiele mniejszą wagę.
Teraz, dr Robert Ackerman z University of Texas w Dallas chciał przekonać się, czy dobre interpersonalne zachowania w rodzinie również mogą wpływać długoterminowo na związki w przyszłości.
Badacze przestudiowali dane na temat uczestników projektu Iowa Youth and Families Project. Interakcje rodzinne oceniono, kiedy uczestnicy byli w siódmej klasie.
Rozpatrzono pięć czynników pozytywnego zaangażowania: reakcja słuchacza, asertywność, zachowania prospołeczne, skuteczna komunikacja, ciepłe wsparcie.
Okazało się, że uczestnicy, który doświadczali najwięcej pozytywnego zaangażowanie w rodzinie, wykazywali także więcej pozytywnego zaangażowania we własne małżeństwa 17 lat później.
Zobacz również:
Co ciekawe, także ich małżonkowie wykazywali się większym pozytywnym zaangażowaniem. Obydwie strony również wykazywały się mniejszą wrogością wobec siebie.
Większe poziomy pozytywnego zaangażowania na łonie rodziny w okresie nastoletnim przepowiadają także większe zadowolenie w związku dla obydwojga partnerów.
Na poziomie podstawowym, odkrycia sugerują, że istnieje powiązanie między klimatem rodzinnym w wieku nastoletnim a jakością małżeństwa w życiu późniejszym. Fakt, że wpływ ten rozciąga się również na współmałżonków, jest najbardziej interesujący.
Klimat rodzinny może po prostu wpływać na to, iż ludzie szukają partnerów, którzy pochodzą z takich samych środowisk, przypuszczają badacze.
Wyniki tych prac są zresztą zgodne z modelem DEARR (ang. Development of Early Adult Romantic Relationships), który sugeruje, że wczesne doświadczenia rodzinne są związane z rozwojem związków danej osoby w dorosłości.