Szukaj

Katastrofy naturalne: telekomunikacja może odegrać bardzo ważną rolę

Zebrani w Genewie 27 października 2011 roku, ministrowie odpowiedzialni za technologie informacyjne i komunikacyjne (TIC) podkreślają rolę, jaką mogą i powinny odegrać te ostatnie w czasie katastrof naturalnych. Nowoczesna telekomunikacja może uratować życie, podkreślają ministrowie.



Rok 2010 był naznaczony serią katastrof naturalnych o ogromnych rozmiarach, wyjątkowo zabójczych. Ale wraz ze zmianami klimatycznymi, katastrof naturalnych jest coraz więcej i są one coraz bardziej niszczycielskie, alarmują badacze.

W zeszłym roku, katastrofy naturalne, poczynając od suszy, kończąc na wybuchach wulkanów, zabiły bądź zraniły ponad milion osób na całym świecie, przypomina Brahima Sanou, członek Międzynarodowej Unii Telekomunikacji (Union Internationale des Télécommunications, UIT), w czasie kongresu, który zakończył się w zeszłym tygodniu w Genewie, w Szwajcarii.

Technologie  informacyjne i komunikacyjne mają wielką rolę do odegrania, jeśli chodzi o kontrolowanie i zapobieganie tym katastrofom, podkreślił jeszcze Brahima Sanou. Trzeba, żeby rządy i instytucje narodowe działały wspólnie, aby znaleźć rozwiązania pozwalające załagodzić ludzkie cierpienie i zredukować wpływ katastrof.


A technologie  informacyjne i komunikacyjne mają podstawową rolę do odegrania w dziedzinie przygotowania na te katastrofy, ale również jeśli chodzi o informowanie na temat tego, w jaki sposób trzeba reagować w obliczu takich wydarzeń, podkreślał również Saeed Ahmad Khan, wieceminister do TIC w Pakistanie.

Trzeba tutaj przypomnieć, że w 2005 roku, w następstwie trzęsienia ziemi, które uderzyło w Kaszmir, infrastukturą, którą odbudowano w pierwszym rzędzie, była to właśnie struktura  technologii informacyjnych i komunikacyjnych, ponieważ to właśnie dzięki nim można było odbudować wszystko inne.

Ruhakana Rugunda, minister z Ugandy, przypomniał ze swej strony o obsunięciu ziemi, które dotknęło ten kraj w 2007 roku, i zdewastowało komunikację w kraju, blokując w ten sposób przyjazd ratowników. W następstwie tej katastrofy, kraj ten nabył, dzięki wsparciu Międzynarodowej Unii Telekomunikacji, system komunikacji oparty na satelitach, na wypadek podobnych wydarzeń.

Postępy stwierdzane na całym świecie

Można powiedzieć, że jeszcze przed organizacjami ratunkowymi, telekomunikacja ma kluczową rolę do odegrania w prewencji katastrof naturalnych. Przede wszystkim, poprzez systemy informacyjne przekazujące prognozy meteorologiczne.

Stwierdziliśmy postępy w różnych regionach świata i jesteśmy przekonani, że mogą  być one bardzo pożyteczne, podkreśla jeszcze Arley Gill, senator wyspy Grenada. Konieczność dzielenia technologii jest sprawą nie podlegającą dyskusji, ponieważ rozwój ekonomiczny nie powinien dyskryminować w tej tak ważnej domenie: ratowanie życia ludzkiego.